Subiect "Cand ma pot pensiona si cum imi calculez pensia ?" Deschis de Carmen Ioan la data: 05/25/2009 10:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand ma pot pensiona si cum imi calculez pensia ?
Scris de: Carmen Ioan la data: 05/25/2009 10:26am
Gen:F
Data nasterii:22.08.1957
Stagiul de cotizare:din 22.08.1981
Alte date:am absolbit facultatea la zi, intre 1976 si 1981
Intrebare:Cand ma pot pensiona si cum imi calculez pensia ?
Re: Cand ma pot pensiona si cum imi calculez pensia ?
Scris de: la pensie la data: 05/26/2009 9:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta 22 august 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 22 august 2017 adica din 22 august 2012 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca doriti sa calculati pensia dv cu programul “Calcul pensie” de pe site-ul nostru, dupa culegerea datelor necesare, procedati astfel:
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta ( in cazul dv 22 august 2017) iar cea de incepere a activitatii trebuie data inceperii facultatii sau . Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate. Pe perioada facultatii utilizati codul F iar pe timpul stagiului de cotizare codul L ( salariu lunar )
Pentru reintrare in program (Logare) dupa completarea casetelor Email si Parola nu mai apasati Cont nou ci Logare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1