Subiect "Incadrare pt. pensie anticipata partial" Deschis de Ada la data: 05/26/2009 9:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Incadrare pt. pensie anticipata partial
Scris de: Ada la data: 05/26/2009 9:51am
Gen:F
Data nasterii:02.11.1952
Stagiul de cotizare:37ani si 2 luni
Alte date:fara incadrare in gr. I sau alte grupe
Intrebare: Socieatea la care am lucrat a depus dosarul pt. pensie antipata partial la data de 23.01.2009. Nu am primit nici un raspuns. E posibil sa nu se aprobe, pt. ca nu m-as incadra in conditiile stipulate in legea pensiilor?
Si o inca intrebare

Va multumesc
Re: Incadrare pt. pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 05/27/2009 6:21am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta 02 februarie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In cazul dv pentru pensie anticipata partiala se pun doua conditii la data depunerii cererii : sa aveti varsta mai mare de 54 ani si 3 luni si stagiul de cotizare mai mare de 28 ani si 6 luni, pe care dv spuneti ca le-ati indeplinit. In acest caz este vorba de calculul cu intarziere a pensiei si trebuie sa asteptati in continuare pana la primirea deciziei de pensionare.
Re: Incadrare pt. pensie anticipata partial
Scris de: Ada la data: 05/28/2009 3:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pt. raspuns! Am verificat si pe site-ul dv. varsta si stagiul, inainte sa va scriu. Am vrut sa mai am o confirmare.
Inca o data va multumesc pt.amabilitate. O zi buna!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1