Subiect "recalculare pensie" Deschis de Isac Vasile la data: 02/04/2020 4:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: Isac Vasile la data: 02/04/2020 4:24am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:recalculare pensie
Buna ziua, as dori sa fac o intrebare in legatura cu pensia sotiei, nascuta 18.03.1960, pensionara anticipat partial din septembrie 2018, cu o vechime de 36 ani si 8 luni, cu o penalitate de 7,8 % pana in noiembrie 2021. Sotia mea a beneficiat de la societatea care a lucrat de 18 ani de grupa II-a, din care 5 ani si 2 luni muncitor si restul TESA. Aceasta grupa nu a fost luata in calcul, ca muncitor ptr ca nu avea 6 ani(conform legii de atunci) si restul ca a fost TESA. Intrebarea mea este daca beneficiaza de aplicarea legii 215/2019 pentru cei 5 ani si 2 luni care ar ajuta-o sa iasa la pensie limita de varsta incepand cu martie 2020. Multumesc
Re: recalculare pensie
Scris de: GicaH la data: 02/04/2020 4:34am
Isac Vasile :
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:recalculare pensie
Buna ziua, as dori sa fac o intrebare in legatura cu pensia sotiei, nascuta 18.03.1960, pensionara anticipat partial din septembrie 2018, cu o vechime de 36 ani si 8 luni, cu o penalitate de 7,8 % pana in noiembrie 2021. Sotia mea a beneficiat de la societatea care a lucrat de 18 ani de grupa II-a, din care 5 ani si 2 luni muncitor si restul TESA. Aceasta grupa nu a fost luata in calcul, ca muncitor ptr ca nu avea 6 ani(conform legii de atunci) si restul ca a fost TESA. Intrebarea mea este daca beneficiaza de aplicarea legii 215/2019 pentru cei 5 ani si 2 luni care ar ajuta-o sa iasa la pensie limita de varsta incepand cu martie 2020. Multumesc


Daca încă nu ati ieșit la vârsta aveți dreptul.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 02/04/2020 12:42pm
Da beneficiaza de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare de 5 ani lucrat in grupa II de munca pe post de muncitor astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 18 noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de5 ani intregi lucrat in gr II beneficiaza de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 3 luni care a fost cumulat la stagiul de cotizare total.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 5 ani lucrat in conditii deosebite beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 8 luni si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in data de 18 martie 2020.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1