Subiect "Cand ma pot pensiona?" Deschis de Pintilie Mihail la data: 02/04/2020 5:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand ma pot pensiona?
Scris de: Pintilie Mihail la data: 02/04/2020 5:53am
Gen:Masculin
Data nasterii:19.05.1964
Stagiul de cotizare:28 ani(9 ani - grupa 0 - miner)
Alte date:
Intrebare:
Re: Cand ma pot pensiona?
Scris de: la pensie la data: 02/05/2020 4:36am
Nu exista grupa 0.
Inainte de aprilie 2001 grupele de munca au fost numite :
- Grupa I cu conditiile grele de munca in care au intrat si cei care au lucrat in sectorul minier in procent de minim 50 % in subteran
- Grupa II cu conditii dificile de munca
- Grupa III cu conditii obisnuite de munca.
Am luat in calcul ca ati lucrat cei 9 ani in grupa I de munca.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 19 mai 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in gr I beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 32 ani si 6 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” .
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in data de 19 noiembrie 2024 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si 6 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani. La aceasta completare se ia in calcul si un eventual stagiu de cotizare asimilat pentru stagiu militar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1