Subiect "indice de corectie" Deschis de barbu p-va la data: 02/16/2020 5:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indice de corectie
Scris de: barbu p-va la data: 02/16/2020 5:33am
Gen:f
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date: 2010 la pensie invaliditate pana in 2015 cand am primit pensie de limita de varsta fara indice de corectie.
Intrebare:pot cere acum acordarea indicelui de corectie deoarece s-a publicat in monitorul oficial motivarea la decizia CCR nr.702 din 31.10.2019 privind neconstitutionalitatea din legea pensiilor nr.263/2010 pentru acordarea indicelui de corectie la trecerea de la pensie de invaliditate la pensie de limita de varsta.?
Re: indice de corectie
Scris de: la pensie la data: 02/17/2020 4:04am
Conform Deciziei CCR nr 702/2019 si a motivarii acesteea, recent publicata in MO, aveti dreptul la aplicarea indicelui de corectie din anul 2015, incepand cu 10 februarie 2020.
Dupa opinia noastra acest drept trebuie sa vi se acorde automat si nu stim daca facand cerere veti obtine mai repede aceasta recalculare.
Re: indice de corectie
Scris de: barbu paraschiva la data: 02/18/2020 1:50pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspuns si daca binevoiti sa ma lamuriti cum se aplica acest indice in cazul meu . Oare se calculeaza din urma pentru 60 luni (din 2015 pina in 2020)cu indicele care era atunci 1,07 parca ?Si la ce suma se raporteaza ,la pensia pe fiecare an in parte ? Poate ma lamuriti cu aceste aspecte .
Re: indice de corectie
Scris de: la pensie la data: 02/19/2020 3:45am
Regretam ca nu va putem da amanunte privind modul de aplicare al indicelui de corectie in acest caz avand in vedere urmatoarele:
Decizia CCR 702/2019 si in general aceste decizii, nu modifica prevederile legale analizate ci numai se pronunta daca aceste prevederi sunt constitutionale.
In cazul nostru CCR s-a pronuntat ca neacordarea indicelui de corectie prevazut la art 170 din legea pensiilor 263/2010 pentru toata perioada(inclusiv perioada pensiei de invaliditate) la trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta este neconstitutionala.
In urma acestei decizii a CCR cei care au dreptul sa modifice prevederea legala, Parlamentul sau Guvernul, trebuie sa modifice aceasta prevedere legala. Conform art 147 din Constitutia Romaniei daca in timp de 45 zile de la publicarea in MO a deciziei CCR cei in drept nu au facut modificarea inceteaza efectele juridice ale acestei reglementari legale.
In cazul nostru decizia CCR 702/2019 a fost publicata in MO in 10 februarie 2020 si daca pana in 26 martie nu se modifica art 170 din legea pensiilor inceteaza efectele juridice ale acestuia.
Noi credem insa ca cei in drept vor face aceste modificari, deoarece acest articol a mai fost modificat de doua ori prin decizii ale curtii constitutionale respectanduse termenul de 45 zile.
Dupa ce vor fi efectuate aceste modificari speram sa va putem raspunde la intrebarea dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1