Subiect "verificare date inscrise" Deschis de JIVAN ELENA la data: 02/17/2020 5:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
verificare date inscrise
Scris de: JIVAN ELENA la data: 02/17/2020 5:08am
Gen:F
Data nasterii:04,06,1958
Stagiul de cotizare:41 DE ANI SI 11 LUNI
Alte date:
Intrebare:Doresc daca se poate sa verificati datele inscrise in dreptul contului elena jivan.
multumesc
Re: verificare date inscrise
Scris de: la pensie la data: 02/17/2020 8:06am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul indicat si avem urmatoarele observatii :
1 Verificati suma introdusa in program in luna decembrie 2003.
2 Nu ne putem pronunta asupra sumelor introduse in coloana sporuri in suma fixa deoarece nu cunoastem ce reprezinta acestea.
3 In pagina de intrare nu ati introdus indicele de corectie corespunzator anului de iesire la pensie.
4 In pagina de intrare ati precizat ca ati incetat activitatea in luna iulie 2019 insa in program ati introdus date pana in decembrie 2019. Daca ati depus dosarul de pensie pentru limita de varsta in 04 iulie 2019 si ati continuat activitatea pana in 31 decembrie 2019 veti primi o decizie de pensionare pentru perioada lucrata pana la depunerea dosarului de pensionare iar pentru a vi se lua in calcul perioada lucrata dupa depunertea dosarului de pensie trebuie sa depuneti o cerere de recalculare pensie. La punctajul suplimentar rezultat prin recalculare nu se aplica indicele de corectie.
Re: verificare date inscrise
Scris de: JIVAN ELENA la data: 02/18/2020 2:06am
Gen:f
Data nasterii:1958,06,04
Stagiul de cotizare:41 de ani si 11 luni (in octombrie 2020)
Alte date:
Intrebare:am facut corectiile luna decembrie,sumele inscrise la sporuri fixe le-am sters si mentionez ca inca sunt in activitate ,am benrficiat de ordonanta care permite mentinerea in activitate si preconizez sa ies la pensie in octombrie 2020.
Am trecut salariul pana inclusiv luna octombrie 2020 deoarece este fix ,nu sufera modificari pe parcursul anului.
multumesc pentru ajutor.
Re: verificare date inscrise
Scris de: la pensie la data: 02/18/2020 3:25am
Noi nu am sugrat ca sa stergeti sporurile in suma fixa ci faptul ca nu cunoastem ce reprezinta acestea pentru a va preciza daca intra in calculul pensiei.
Introducerea in calcul a veniturilor pe perioade viitoare are un incovenient si anume acela ca punctajul lunar pe perioadele viitoare se calculeaza prin impartirea acestor sume la ultimul salariu mediu pe economie cunoscut (in prezent cel din decembrie 2019) si pe masura ce vom cunoaste noi salarii medii pe economie punctajele lunare pe perioade viitoare se vor modifica usor si prin aceasta se va modifica si rezultatul final.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1