Subiect "Re: Pensie anticipata" Deschis de la pensie la data: 05/29/2009 1:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/29/2009 1:15am
Pentru Daniela Cristea
Ati mai postat si in alt loc acest mesaj la care v-am raspuns.
Pentru sigurata vom repeta raspunsul si aici.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 23 mai 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Poate cere pensie anticipata sau anticipate partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 23 mai 2014 adica din 23 mai 2009.
Pentru pensie anticipata partiala are nevoie de un stagiu de cotizare peste 29 ani si 8 luni conditie pe care o indeplineste.
Pentru pensie anticipata (nediminuata) are nevoie de un stagiu de cotizare de 39 ani si 8 luni. Deci aceasta pensie putea sa obtina numai daca lucra in continuare inca 2 ani si 9 luni.
Deci mama dv a interrupt activitatea inainte de a avea dreptul la pensie (nici anticipata nici anticipata partiala) si pana in 23 mai nu va primi pensie iar dupa aceasta data va primi pensie anticipata partiala.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pensia anticipata partiala care i se va plati dupa 23 mai 2009 va fi diminuata cu 9 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1