Subiect "Perioada necontributiva" Deschis de Lenuta la data: 03/10/2020 8:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Perioada necontributiva
Scris de: Lenuta la data: 03/10/2020 8:47am
Gen:F
Data nasterii:08.11.1963
Stagiul de cotizare:14 ani
Alte date:1 an(1 august 1982-31 iulie 1983) practica in productie retribuită conf.legii.
Intrebare:Buna ziua,
Vreau sa stiu daca perioada lucrată pana in prezent este suficientă pt.iesirea la pensie pt.limita de varsta.Ma intereseaza daca adeverința eliberată de unitatea la care am efectuat practica in productie de 1 an(perioada necontributiva)este valabilă pt.acumularea celor 15 ani de vechime necesari iesirii la pensie.
Va mulțumesc frumos.
Re: Perioada necontributiva
Scris de: la pensie la data: 03/10/2020 9:36am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 08 mai 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu ati precizat calitatea dv pe perioada practicii in productie. Daca in aceasta perioada ati fost eleva a unei scoli profesionale perioada de practica in productie se asimileaza cu stagiul de cotizare conform Deciziei Inaltei Curti de Casatie si Justitie nr 18/2015.
Re: Perioada necontributiva
Scris de: Lenuta la data: 03/10/2020 10:00am
Gen:F
Data nasterii:08.11.1963
Stagiul de cotizare:14 ani
Alte date:1 an practica in productie
Intrebare:Completare:Nu eram eleva.
Absolvisem un liceu de specialitate si fusesem repartizata sa efectuez practica in productie(conf.unui Ordin al Min.Inv.din acea perioada).
ÃŽn acest caz se considera vechime?
Multumesc frumos.
Re: Perioada necontributiva
Scris de: la pensie la data: 03/11/2020 3:14am
Nici acum nu sunt suficiente datele.
Daca in acea perioada sumele primite au fost platite de catre intreprinderea unde ati facut practica sau de o alta intreprindere in formare care v-a angajat si v-a trimis pentru formare, atunci perioada a fost contributiva si se considera stagiu de cotizare.
Daca sumele au fost platite de liceul pe care l-ati urmat sub forma de bursa atunci perioada a fost necontributiva si nu se asimileaza stagiului de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1