Subiect "iesirea la pensie" Deschis de dana daghie la data: 05/29/2009 3:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesirea la pensie
Scris de: dana daghie la data: 05/29/2009 3:33pm
Gen:cineva de la casa de pensii mi-a facut socoteala la dosarul tatalui meu si mi-a spus ca are dreptul de iesire la pensie limita de varsta.i-am bagat dosarul dar surpriza...dupa trei luni am primit respingerea dosarului.Am sa va dau datele ,va rog
Data nasterii:29.01.1952-barbat
Stagiul de cotizare:45 ani
Alte date:grupa a2a 28ani si 10 luni
Intrebare:mi s-a scris varsta standard de pensionare 65 ani....dar ce este cu varsta de 63,6 anul acesta...vreau sa stiu cand are dreptul tatal meu sa iasa la pensie,va rog .Multumesc ,astept raspuns
Re: iesirea la pensie
Scris de: la pensie la data: 05/30/2009 2:09am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere tatal dv are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 29 ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 28 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 7 ani care se adauga la stagiul de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiul in conditii deosebite de 28 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni adica beneficiaza de reducerea varstei de pensionare la limita de varsta la 58 ani si 6 luni adica poate cere pensie la limita de varsta in 29 iulie 2010 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aiba stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Varsta standard de pensionare nu este aceiasi pentru toata lumea ea fiind crescatoare pana in decembrie 2014 cu 3 luni pe an.
Varsta standard de pensionare depinde de data nasterii si poate fi determinata pe site-ul nostru cu programul “Varsta de iesire la pensie” accesibil de pe pagina principala.
Astfel tatal dv asa cum am precizat mai sus are varsta standard de pensionare de 65 ani si din ea se face reducerea pentru grupa de munca.
Varsta standard de 63 ani si 6 luni o au barbatii care s-au nascut in perioada iulie - septembrie 1945 si care au putut iesi la pensie la limita de varsta fara reducerea varstei standard de pensionare in perioada ianuarie – martie 2009.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1