Subiect "punctaj anual" Deschis de nicoleanasta la data: 05/30/2009 4:49pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj anual
Scris de: nicoleanasta la data: 05/30/2009 4:49pm
Gen:F
Data nasterii;23101953
Stagiul de cotizare:35ani si 11 luni
Alte date:21 ani si 4 luni in grupa a II-a
Intrebare:Cum pot sa -mi calculez punctajul anual si care va fi valoarea pensiei mele.data de pensionare 01.06.2009
Re: punctaj anual
Scris de: la pensie la data: 05/31/2009 7:23am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 23 mai 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Pentru stagiul de 21 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiul in conditii deosebite intre 20 si 22 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si beneficiati de reducerea varstei de pensionare la limita de varsta la varsta de 53 ani si 1 luna, adica puteati cere pensie la limita de varsta din 23 noiembrie 2008 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 29 ani si 2 luni.
Punctajul pensiei depinde salariile avute pe toata perioada de cotizare si daca aveti datele necesare puteti sa-l calculati cu programul “Calculul pensiei” astfel:
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta ( in cazul dv 23 mai 2013) iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate.
Pentru reintrare in program (Logare) dupa completarea casetelor Email si Parola nu mai apasati Cont nou ci Logare
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1