Subiect "Data posibilei pensionari" Deschis de Georgescu Cristian la data: 05/31/2009 3:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data posibilei pensionari
Scris de: Georgescu Cristian la data: 05/31/2009 3:50am
Gen:masculin
Data nasterii:7 noiembrie 1956
Stagiul de cotizare: Conform datelor de mai jos
Alte date: Serviciul militar cu termen redus : 9 luni : oct.1976-iunie 1977
Institutul Politehnic Iasi : 5 ani :sept.1977-iulie 1982
Grupa I de munca :10 ani si 7 luni (1 sept.1982-1 apr.1993)(cond.deosebite)
Grupa II de munca :8 ani : 1 apr.1993-1 apr.2001 (cond.deosebite)

Intrebare:Care ar fi data posibilei mele pensionari,inclusiv o varianta anticipata ?
Re: Data posibilei pensionari
Scris de: la pensie la data: 05/31/2009 8:50am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupele de munca, in 07 noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu cunoastem motivul pentru care stagiul dv se opreste la 1 aprilie 2001 dar este important daca dupa aceasta data ati mai lucrat fie chiar in strainatate in una din tarile UE.
Stagiul dv se prezinta astfel :
Stagii asimilate pentru stagiu militar 9 luni si studii universitare 4 ani si 11 luni.
Stagiul de cotizare in gr I 10 ani si 7 luni
Stagiul de cotizare in gr II 8 ani
Spor de vechime pentru stagiul de cotizare in gr I 5 ani.
Spor de vechime pentru stagiul de cotizare in gr II 2 ani.
In total aveti un stagiu de cotizare de 31 ani si 3 luni insuficient pentru a putea beneficia atat pentru reducera varstei de pensionare pentru grupele de munca precum si pentru a cere pensie anticipata partiala, pentru acestea avand nevoie de stagiu de cotizare de minim 35 ani.
Dupa 1 aprilie 2001 stagiile de gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiul in conditii deosebite de 18 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si beneficiati de reducerea varstei de pensionare la limita de varsta la varsta de 61 ani adica puteti cere pensie la limita de varsta din 07 noiembrie 2017 daca indepliniti si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 07 noiembrie 2021 adica din 07 noiembrie 2016 daca indepliniti si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru cei 4 ani de reducere a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Re: Data posibilei pensionari
Scris de: Georgescu Cristian la data: 06/01/2009 3:29pm
Mentionez ca vechimea mea nu se intrerupe in aprilie 2001 (am lucrat la aceeasi intreprindere ,devenita ulterior firma ,intreaga perioada 1982-2009 , dar dupa 2001 nu mai beneficiez de conditii deosebite.Sa inteleg ca stagiul meu a depasit deja 35 ani ? Se modifica astfel data unei posibile pensionari anticipate ?

Multumesc
Re: Data posibilei pensionari
Scris de: la pensie la data: 06/02/2009 4:47am
In aceste conditii la stagiul dv de cotizare se mai adauga 8 ani si acesta depaseste 39 ani.
Acest stagiu nu va modifica datele de pensionare ci va aduce urmatoarele avantaje:
-Realizati un stagiu de cotizare mai mare de 35 de ani si indepliniti conditiile de stagiu pentru reducerea varstei de pensionare pentru grupele de munca si iesirea la pensie la limita de varsta in 07 noiembrie 2017 (in raspunsul anterior am gresit aceasta data)
-Indepliniti conditia de 35 ani de stagiu pentru a putea cere pensie anticipata partiala in 07 noiembrie 2016, iar diminuarea pensiei scade prin depasirea stagiului de cotizare de 35 ani.
Daca in 07 noiembrie 2016, sau dupa, realizati un stagiu de cotizare mai mare de 45 ani puteti cere pensie anticipate fara diminuare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1