Subiect "Intrebari despre pensie" Deschis de Sorin la data: 06/02/2009 11:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebari despre pensie
Scris de: Sorin la data: 06/02/2009 11:53am
Gen: M
Data nasterii: 27 Iunie 1974
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

1. Lucrez cam 10 ani in strainatate. Aici unde lucrez nu exista un minim de cotizare, de exemplu daca lucrezi 5 ani, primesti o pensie corespunzatoare pentru cei 5 ani lucrati.
Sa inteleg ca in Romania exista acel minim de cotizare, adica daca lucrez numai 10 ani, nu primesc nimic ? Si totusi cei care lucreaza mai putin de acest minim de cotizare cum se descurca (banuiesc ca sunt destul de multi) ?

2. Perioada lucrata in strainatate se ia in calcul in Romania ?

3. Daca am lucrat in Romania cateva perioade de aproximativ 2 ani in toatal, banuiesc ca nu se pierd. BAnuiesc ca perioada de cotizare in Romania nu trebuie sa fie continua, am dreptate ?

Multumesc,
Cu stima,
Sorin
Re: Intrebari despre pensie
Scris de: la pensie la data: 06/03/2009 4:24am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 27 iunie 2039 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Credem ca nu trebuie sa va ganditi de pe acum la pensia din Romania din cel putin doua motive, primul pentruca in 30 ani legislatia pensiilor va fi modificata complet si din al doilea motiv pentruca dupa legea actuala pensia ar fi foarte mica incat nici nu incercam sa o apreciem.
Legislatia actuala prevede ca sa se calculeze un punctaj lunar prin impartirea salariului obtinut la salariu mediu pe economie apoi se calculeaza un punctaj mediu anual, iar suma punctajelor anuale se imparte la stagiul complet de cotizare ( in cazul dv 35) pentru a determina punctajul pensiei, care apoi se inmulteste cu valoarea punctului de pensie. Deci presupuneti ce punctaj de pensie aveti daca adunati puncte anuale pe 2 ani si le impartiti la 35. In legislatia actuala exista totusi o pensie minima la cca o jumatate din salariul minim pe economie.
Perioada de lucru nu trebuie sa fie continua.
Daca nu se indeplineste stagiul minim de 15 ani nu se acorda pensie. La stagiul de cotizare din tara se socoteste si stagiul de cotizare din tara in care lucrati daca aceasta se afla in UE sau daca Romania are incheiata cu aceasta o conventie de reciprocitate.
Perioada de cotizare in strainatate se ia in calcul numai ca stagiu pentru indeplinirea stagiului minim, neluindu-se si in calculul punctajului pensiei.
Persoanele care nu au conditii de pensionare si nu au alte venituri primesc ajutor social de cca o jumatate din salariul minim pe economie.
Re: Intrebari despre pensie
Scris de: Sorin la data: 06/03/2009 5:34am
Multumesc mult pentru raspuns.
Sigur ca nu ma gandesc de acum, stiu ca multe o sa se schimbe.
Referitor la aprecierea dumneavoastra legata de cei 2 ani lucrati in Romania, ei bine, daca am avut de 200 de ori mai mult decat salariul mediu pe economie, incepe sa conteze chiar si acea scurta perioada ....
E bine deci de stiut ca perioada lucrata in strainatate conteaza pentru perioada de cotizare. Era normal ca salariul castigat in alta tara sa nu conteze pentru calculul pensiei in Romania, altfel ai primi doua pensii pentru aceeasi perioada (nu ca nu mi-ar placea ;-).

Multumesc,
Sorin


la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 27 iunie 2039 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Credem ca nu trebuie sa va ganditi de pe acum la pensia din Romania din cel putin doua motive, primul pentruca in 30 ani legislatia pensiilor va fi modificata complet si din al doilea motiv pentruca dupa legea actuala pensia ar fi foarte mica incat nici nu incercam sa o apreciem.
Legislatia actuala prevede ca sa se calculeze un punctaj lunar prin impartirea salariului obtinut la salariu mediu pe economie apoi se calculeaza un punctaj mediu anual, iar suma punctajelor anuale se imparte la stagiul complet de cotizare ( in cazul dv 35) pentru a determina punctajul pensiei, care apoi se inmulteste cu valoarea punctului de pensie. Deci presupuneti ce punctaj de pensie aveti daca adunati puncte anuale pe 2 ani si le impartiti la 35. In legislatia actuala exista totusi o pensie minima la cca o jumatate din salariul minim pe economie.
Perioada de lucru nu trebuie sa fie continua.
Daca nu se indeplineste stagiul minim de 15 ani nu se acorda pensie. La stagiul de cotizare din tara se socoteste si stagiul de cotizare din tara in care lucrati daca aceasta se afla in UE sau daca Romania are incheiata cu aceasta o conventie de reciprocitate.
Perioada de cotizare in strainatate se ia in calcul numai ca stagiu pentru indeplinirea stagiului minim, neluindu-se si in calculul punctajului pensiei.
Persoanele care nu au conditii de pensionare si nu au alte venituri primesc ajutor social de cca o jumatate din salariul minim pe economie.
Re: Intrebari despre pensie
Scris de: la pensie la data: 06/03/2009 7:58am
Aveti dreptate, privind salariul de 200 ori mai mare, numai daca acesta a fost salariul tarifar (nu castigul) deoarece contributia pentru pensie s-a platit la nivelul salariului tarifar si acesta intra in calculul punctajului pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1