Subiect "drept pensie" Deschis de marculescu la data: 06/03/2009 7:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
drept pensie
Scris de: marculescu la data: 06/03/2009 7:23am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua
As vrea sa stiu daca imi depun dosarul de pensionare pt pensie anticipata, cum mai pot sa ies la pensie de invaliditate? printr-o noua angajare si indeplinirea conditilor medicale?-peste 90 zile acum am 60 zile-sau se poate da cm in continuare chiar daca esti pensionar anticipat?Eu sunt in cm de lunga durata si ma tot cheama la serviciu si nu stiu cum sa procedez ca sa scap-pensia anticipata e mica..poate ma sfatuiti dvs..
Multumesc
Re: drept pensie
Scris de: la pensie la data: 06/04/2009 2:00am
In legislatie nu este prevazuta posibilitatea de a declansa procedura de obtinere a pensiei de invaliditate pe perioada cat se beneficiaza de alt tip de pensie. Aceasta situatie dupa parerea noastra este logica deoarece pensia de invaliditate se acorda asiguratilor care au pierdut cel putin 50 % din capacitatea de munca ceruta de locul de munca. In cazul cand sunteti in pensie anticipata neavand loc de munca nu se poate analiza capacitatea dv in comparatie cu altceva care nu exista.
Deci logic este ca pentru a cere expertizarea capacitatii de munca trebuie sa aveti loc de munca si sa fiti in concediu medical, deci sa fiti angajata.
Parerea noastra este sa declansati procedura de iesire la pensie de invaliditate cat mai urgent, cat sunteti in concediu de incapacitate de munca fara a depune dosarul de pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1