Subiect "cand pot sa ma pensionez?Am lucrat in cadrul Cap-ului 9 ani la ferma zootehnica daca beneficiez de grupa II?Multumesc mult!" Deschis de Chicioroaga Olga la data: 07/08/2020 8:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot sa ma pensionez?Am lucrat in cadrul Cap-ului 9 ani la ferma zootehnica daca beneficiez de grupa II?Multumesc mult!
Scris de: Chicioroaga Olga la data: 07/08/2020 8:28am
Gen:F
Data nasterii:15.12.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: cand pot sa ma pensionez?Am lucrat in cadrul Cap-ului 9 ani la ferma zootehnica daca beneficiez de grupa II?Multumesc mult!
Scris de: la pensie la data: 07/09/2020 3:07am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 15 iulie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 7 luni, daca atunci aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu putem sa va precizam noi daca locul dv a fost incadrat in grupa II de munca, pentru aceasta trebuie sa va adresati celor care detin arhiva fostului CAP la care ati lucrat. Presupunem ca o gasiti la primaria din comuna de care a apartinut CAP-ul la care ati lucrat.
Datele nu sunt clare dar presupunem ca daca nu mai aveti si alt stagiu de cotizare in afara celui de la CAP nu aveti stagiul minim de cotizare necesar pensionarii cu pensie pentru limita de varsta.
Pentru un calcul corect al stagiului dv de cotizare, dupa ce stabiliti daca locul dv a fost incadrat in grupa de munca si obtineti adeverinta pentru grupa de munca, mergeti cu actele pe care le aveti la Casa de pensii de care apartine domiciliul dv, care va va reface calculul cerlor 9 ani lucrati la CAP transformandu-i in stagiu de cotizare util in functie de numarul de norme lucrate anual.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1