Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Flori la data: 07/11/2020 2:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Flori la data: 07/11/2020 2:12am

Gen:f
Data nasterii:04.09.1962
Stagiul de cotizare:33ani si 8 luni
Alte date:data angajare 28.11.1986
grupa I 5ani si 4 luni
grupa II 5 ani si 3 luni
Intrebare:cand pot depune actele ptr pensionare la limita de varsta?
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 07/11/2020 8:00am
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04 septembrie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrat in gr I si 5 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 5 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrati in conditii speciale si 5 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 2 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 10 luni adica in data de 04 iulie 2023.
Dosarul de pensie pentru limita de varsta il puteti depune incepand cu 04 iulie 2023.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: GicaH la data: 07/11/2020 9:19am
la pensie :
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04 septembrie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrat in gr I si 5 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 5 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrati in conditii speciale si 5 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 2 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 10 luni adica in data de 04 iulie 2023.
Dosarul de pensie pentru limita de varsta il puteti depune incepand cu 04 iulie 2023.


Părerea mea este ca ați greșit răspunsul... Persoana care a pus întrebarea este de sex feminin...
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: GicaH la data: 07/11/2020 9:25am
GicaH :
la pensie :
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04 septembrie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrat in gr I si 5 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 5 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrati in conditii speciale si 5 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 2 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 10 luni adica in data de 04 iulie 2023.
Dosarul de pensie pentru limita de varsta il puteti depune incepand cu 04 iulie 2023.


Părerea mea este ca ați greșit răspunsul... Persoana care a pus întrebarea este de sex feminin...


Dreptul la pensie limita vârstă îl aveți în ianuarie 2025, data de la care scădeți 4 ani și 2 luni de reducere pentru lucru în condiții de grupe și aveți dreptul la pensie în noiembrie 2020, după calculul meu...
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: Flori la data: 07/11/2020 12:56pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Asa am calculat si eu, multumesc
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 07/11/2020 2:15pm
Observatia domnului Gica este corecta din neatentie am calculat gresit pentru care ne cerem iertare.
Raspunsul corect este :
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04ianuarie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 2 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 2 luni adica in data de 04 noiembrie 2020
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: Flori la data: 07/12/2020 1:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare

NICIO PROBLEMA,
MULTUMESC,
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1