Subiect "recalculare" Deschis de vasilica la data: 07/11/2020 3:41pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare
Scris de: vasilica la data: 07/11/2020 3:41pm
Gen:M
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:41 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:1.Plata cu ora in perioada 1976 -1987 la un grup scolar afiliat fabricii in care am functionat ca inginer, se va lua in calculul punctajului total la recalcularea pensiei actuale(din 2012), conf.noii legi a pensiilor(L 127/2018)?
Am adeverinta de la ac.Scoala cu sumele brute castigate.
2.Cuantumul pensiei se va recalcula prin inmultirea nr.total de puncte realizate cu 75?De cand se va trece la acest algoritm de calcul?
multumesc pt. informatie,
Vasilica
Re: recalculare
Scris de: la pensie la data: 07/12/2020 8:35am
Aplicarea legii noi a pensiilor 127/2019 se face in etape astfel ca in prezent sunt in vigoare numai anumite prevederi iar altele urmeaza sa intre in vigoare etapizat, daca intre timp nu sunt modificate.
Prevederea privind evaluarea in vederea recalcularii pensiilor a intrat in vigoare dar aceasta evaluare urma sa se faca conform unei proceduri stabilite de Ministerul muncii, procedura nestabilita inca.
Nu putem preciza daca veniturile indicate de dv vor intra in aceasta evaluare pana cand va fi stabilita procedura de evaluare.
In legea 127/2019 se prevede ca algoritmul de calcul al valorii pensiei prin inmultirea sumei totale a punctajelor anuale cu valoarea punctului de referinta sa se faca incepand cu 01 septembrie 2021. Valoarea punctului de referinta se calculeaza impartind valoarea punctului de pensie la 25 astfel ca in data de 01 septembrie 2021 valoarea punctului de referia va fi de 75 numai daca atunci valoarea punctului de pensie va fi de 1875. Aceasta inseamna o crestere cu mai mult de 42 % fata de valoarea punctului de pensie din prezent, crestere dupa opinia noastra incerta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1