Subiect "contestare decizie de pensie" Deschis de toma ioan la data: 06/04/2009 4:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contestare decizie de pensie
Scris de: toma ioan la data: 06/04/2009 4:45am
Gen:masculin
Data nasterii:05.11.1954
Stagiul de cotizare:36 ani,4 luni,2 zile(cf deciziei de pensionare din spptrmbrie 2008
Alte date:am fost diagnosticat cu mielom multiplu in august 2005,concediu medical pana la 30.09.2006,pensionat cu gr. 2 primele 6 luni,urmatoarele 18 luni gradul 1,si din 01.10.2008 din nou cu gr.2
Intrebare:daca mai pot contesta ultima decizie de pensionare valabila din 01.10.2008 primita de la casa de pensii bacau
Re: contestare decizie de pensie
Scris de: la pensie la data: 06/04/2009 8:39am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 05 decembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Trebuia contestata in timp de 30 zile, la Casa de Pensii, decizia de incadrare in alt grad de invaliditate emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.
La acesta contestatie Casa de Pensii, in timp de 45 zile, trebuia sa consulte Institutul National de Expertiza Medicala si Recuperare a Capacitatii de Munca si sa dea o decizie.
Aceasta decizie putea fi contestata la tribunal in timp de 30 zile.
Cum dv nu ati contestat decizia de incadrare in alt grad de invaliditate aceasta decizie a ramas definitiva.
Conform varstei presupunem ca sunteti supus in continuare expertizei medicale a capacitatii de munca si la prima expertizare puteti contesta decizia de incadrare in gradul de invaliditate.
Deasemeni aveti dreptul sa cereti dv expertiza medicala a capacitatii de munca pe motiv ca starea sanatatii dv s-a inrautatit.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1