Subiect "Pensie limita de varsta" Deschis de Sanda Gheorghe la data: 07/30/2020 10:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de varsta
Scris de: Sanda Gheorghe la data: 07/30/2020 10:33am
Gen:M
Data nasterii:29.08.1958
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:12 ani grupa 2
Intrebare:Bună ziua, Va rog să-mi spuneți când pot ieși la pensie(indiferent dacă anticipat sau limita de vârstă). Vă mulțumesc mult!
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 07/30/2020 11:13am
Sanda Gheorghe :
Gen:M
Data nasterii:29.08.1958
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:12 ani grupa 2
Intrebare:Bună ziua, Va rog să-mi spuneți când pot ieși la pensie(indiferent dacă anticipat sau limita de vârstă). Vă mulțumesc mult!


După data nașterii aveți dreptul la pensie limita vârstă la împlinirea vârstei de 65 ani cu un stagiu complet de 35 ani în 29 august 2023. Pentru cei 12 ani de munca în grupa a doua primiți un stagiu suplimentar de 3 luni/an întreg lucrat, deci 3 ani și realizați 35 ani stagiu, iar reducerea pentru lucru în grupa a doua este de 4 luni/an întreg, deci 4 ani. În aceste condiții în acest moment vă puteți depune dosarul de pensie limita de varsta, dacă aveți adeverinte pentru cei 12 ani de grupa a doua și totalizat într-adevăr 32 ani lucrati și 12 ani întregi de grupa a doua de muncă.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/30/2020 12:46pm
Raspunsul domnului Gica este corect.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Madalina Suciu la data: 08/18/2020 3:31pm
Gen:feminin
Data nasterii:27 dec 1972
Stagiul de cotizare:28 ani
Alte date:23 ani conditii dosebite
Intrebare:In ce an voi avea conditii pensionare?
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 08/19/2020 3:12am
Pentru Madalina Suciu
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 27 decembrie 2035 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul de cotizare in grupa de munca este neclar si nu putem sa va calculam exact sporul de stagiu de cotizare aferent stagiului de cotizare lucrat in grupa de munca deoarece :
- Dv aveti stagiu de cotizare lucrat in grupa de munca inainte si dupa data de 01 aprilie 2001 iar dv nu ati mentionat aceste stagii
- In perioada inainte de 01 aprilie 2001 grupa de munca similara s-a numit grupa Ii de munca si pentru perioada lucrata in aceasta grupa beneficiati de un stagiu suplimentar de 3 luni pentru fiecare an intreg daca aveti lucrata o perioada de minim 5 ani.
- In perioada dupa data de 01 aprilie 2001 grupa de munca s-a numit conditii deosebite de munca si pentru perioada lucrata in aceasta grupa beneficiati de un stagiu suplimentar de 4 luni pentru fiecare an intreg daca aveti lucrata o perioada de minim 1 an.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 23 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 7 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 4 luni adica in data de 27 aprilie 2028 daca atunci aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani..
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1