Subiect "Re: Pensie anticipata" Deschis de la pensie la data: 06/05/2009 3:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/05/2009 3:29am
Pentru Gabriela Efrimescu
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 27 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 27 iulie 2014 adica din 27 iulie 2009 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 29 ani si 8 luni la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Stagiul dv total de cotizare incluzant si stagiul asimilat pentru cursuri universitare este la 27 iulie 2009 de 35 ani si 9 luni insa pentru pensia anticipata partiala nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru facultate si in acest caz stagiul va fi de 31 ani si 9 luni cu 2 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare.
Pentru o anticipare de 60 luni si stagiul de cotizare mai mare cu 2 ani decat stagiul complet de cotizare daca cereti pensie anticipata partiala in 27 iulie 2009 diminuarea pensiei va fi de 24 %
Actele necesare pe care trebuie sa le cotina dosarul de pensie:
-Cerere tip pentru inscrierea la pensie
-Carnetul de munca (original si copie)
-Adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv / individual de munca pentru perioada anterioara lui 1 aprilie 2001, in situatia in care acestea nu sunt inregistrate in carnetul de munca;
-Adeverinta din care sa rezulte data incetarii de asigurat
-Alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie (sau cum spuneti dv etc), adica orice act care va certifica un drept care nu este continut in actele de mai sus.
La intelegere cu Casa de Pensii puteti depune adeverinta de incetare a activitatii ulterior, cand aveti certitudinea ca a fost aprobat dosarul de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1