Subiect "varsta de pensionare" Deschis de Panoiu Ioana la data: 06/05/2009 4:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: Panoiu Ioana la data: 06/05/2009 4:42am
Gen:F
Data nasterii:29.08.1958
Stagiul de cotizare:26 ani, 3 ani studii universitare, 16 ani, 6 luni lucrat in conditii speciale
Alte date:
Intrebare:Cand pot solicita pensionarea la limita de varsta, cum se calculeaza punctajul, tinand cont de perioada lucrata in conditii speciale
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/09/2009 4:22am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 29 augut 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Inainte de de 1 aprilie 2001 nu a existat grupa conditii speciale ci grupa I de munca, aceasta dupa 1 aprilie 2001 a fost echivalata fie cu grupa conditii deosebite fie cu grupa conditii speciale. Din modul de exprimare al dv deducem ca aveti cca 8 ani lucrati in gr I care au fost echivalati cu conditii speciale si cca 8 ani lucrati dupa 1 aprilie 2001 in conditii speciale. Daca presupunerea noastra este gresita si calculele facute sunt gresite.
Pentru stagiul de 8 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare, se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de 33 ani.
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in conditii speciale (incluzand si stagiul in gr I lucrat inainte de 1 aprilie 2001) beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 8 ani si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 52 ani adica in 29 august 2010.
Avand in vedere ca pentru stagiul de 16 ani in conditii speciale vi s-a redus si stagiul complet de cotizare cu 8 ani, adica de la 30 ani la 22 ani nu mai beneficiati de punctaj suplimentar pentru grupa de munca asa cum se prevede in legea 218/2008 sau OU 209/2008.
Dar calculul punctajului mediu al pensiei se face prin impartirea sumei punctajelor anuale la 22 care echivaleaza cu cresterea pensiei cu cca 36 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1