Subiect "cotizare la fondul de pensie" Deschis de Violeta Marinescu la data: 06/05/2009 5:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cotizare la fondul de pensie
Scris de: Violeta Marinescu la data: 06/05/2009 5:24am
Gen:F
Data nasterii:03101955
Stagiul de cotizare:34 ani vechime si 25,6 ani in grupa II de munca
Alte date:
Intrebare:Daca intrerup activitatea cu 6 luni inainde de data pensionarii, mai ajuta cu ceva la calculul pensiei daca cotizez personal la fondul de pensie cu o suma egala cu cea avuta inainte de intrerupere activitate si nu cu cea din somaj?
Multumesc, Violeta
Re: cotizare la fondul de pensie
Scris de: la pensie la data: 06/05/2009 9:16am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 03 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 25 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 6 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 40 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiul in conditii deosebite intre 24 si 26 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni, adica aveti dretul la aceasta pensie in 03 mai 2010.
Plata unei contributii de asigurari sociale (CAS) prin incheierea unui Contract de asigurari sociale are eficienta mare in cazul unui stagiu de cotizare insuficient pentru deschiderea dreptului la pensie si o eficienta foarte mica la calculul punctajului pensiei. Asa ca parerea noastra este sa nu platiti o contributie suplimentara deoarece o recuperati intr-un timp foarte lung.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1