Subiect "Pensionarea la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare" Deschis de Vatavului la data: 08/10/2020 8:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionarea la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare
Scris de: Vatavului la data: 08/10/2020 8:21am
Gen: Feminin
Data nasterii:16.05.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date: Absolvent de studii superioare, 11 ani lucrati in grupa a 2-a de munca, 2 ani pensie de invaliditate si un an in perioada de dupa somaj
Intrebare: Mi-am depus dosarul in vederea pensionarii in data de 03.08.2020. Dupa calculele mele ar trebui sa intru la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru cei 11 ani lucrati in grupa a 2-a.
1.As dori sa stiu daca din ziua depunerii dosarului de pensionare mai pot lucra. Inca mai sunt in concediu de odihna.
2. De asemenea as dori sa stiu cat mai pot lucra daca nu doresc sa intru imediat in pensie.
3.In cazul in care nu sunt de acord cu modul de calcul al pensiei, cu Decizia de pensionare ce pot face?
4. Aceleasi intrebari si pentru pensia partiala anticipata.
Multumesc mult.
Re: Pensionarea la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare
Scris de: GicaH la data: 08/10/2020 8:39am
Vatavului :
Gen: Feminin
Data nasterii:16.05.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date: Absolvent de studii superioare, 11 ani lucrati in grupa a 2-a de munca, 2 ani pensie de invaliditate si un an in perioada de dupa somaj
Intrebare: Mi-am depus dosarul in vederea pensionarii in data de 03.08.2020. Dupa calculele mele ar trebui sa intru la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru cei 11 ani lucrati in grupa a 2-a.
1.As dori sa stiu daca din ziua depunerii dosarului de pensionare mai pot lucra. Inca mai sunt in concediu de odihna.
2. De asemenea as dori sa stiu cat mai pot lucra daca nu doresc sa intru imediat in pensie.
3.In cazul in care nu sunt de acord cu modul de calcul al pensiei, cu Decizia de pensionare ce pot face?
4. Aceleasi intrebari si pentru pensia partiala anticipata.
Multumesc mult.

1 Puteți lucra pana la primirea deciziei atât dumneavoastră cât și angajatorul care poate încheia contractul de munca, încheia altul dacă dorește și are nevoie de serviciile dumneavoastră.
2.Daca ați primit decizia și nu ați contestat-o în 30 zile, puteți lucra pana ce privește angajatorul informația și ia masurile legale de mai sus.
3.Contestati în termen de 30 zile de la primirea deciziei la CJP
4.La pensia anticipata sau anticipata partial nu mai puteți lucra din momentul prezentării dovezii încetării activității care este obligatorie pentru ca pensia sa fie pusa în plata.
Re: Pensionarea la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/10/2020 11:36am
Raspunsul domnului Gica este partial gresit
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 16 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 11 ani lucrat in conditii deosebite beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 8 luni si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta la data depunerii dosarului daca atunci ati avut realizat stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni cumuland stagiul de cotizare lucrat si stagiile de cotizare asimilate pentru studiile universitare si perioada de pensie de invaliditate, perioada de somaj precum si stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca de 2 ani si 9 luni.
Puteti lucra in continuare si dupa concediu de odihna pana la primirea deciziei de pensionare.
Daca angajatorul este de acord ca sa lucrati in continuare dupa primirea deciziei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta (angajatorul nu este incunostintat de casa de pensii ca ati primit decizie de pensionare) il puteti anunta si incheiati un nou contract de munca,
Daca nu-l anuntati nu sunt prevazute sanctiuni si puteti lucra pana la varsta standard de pensionare cand angajatorul are dreptul sa declare incheierea de drept a contractului dv de munca.
In cazul in care nu sunteti de acord cu decizia aveti dreptul sa cereti anularea ei in termen de 30 zile de la comunicare.
In cazul pensiei anticipate partiale conditiile sunt aceleasi cu deosebirea ca pe perioada in care lucrati dupa depunerea dosarului de pensionare pensia anticipata partiala este suspendata.
Re: Pensionarea la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare
Scris de: Vatavului la data: 08/12/2020 5:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Mulțumesc mult pentru răspuns.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1