Subiect "pensie limita varsta (gr.I)" Deschis de nicu la data: 06/12/2009 10:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita varsta (gr.I)
Scris de: nicu la data: 06/12/2009 10:56am
Gen:M
Data nasterii:14.06.1955
Stagiul de cotizare:32ani 05 luni
Alte date
angajatii unitatii la care lucrez am castigat incadrarea in grupa I de munca prin instanta, eu personal am in grupa I de munca 23 ani si 5 luni, in perioada 01.11.1977 - 01.04.2001, unitatea nu a platit CAS -ul suplimentar la acea vreme, va rog sa-mi raspundeti daca eu beneficiez de spor suplimentar de 0,5%,si unde sa trec aceasta perioada in calculul pensiei pe care l-am facut pe acest sait
Re: pensie limita varsta (gr.I)
Scris de: la pensie la data: 06/13/2009 9:46am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 14 iunie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu putem sa va confirmam daca beneficiati de toate beneficiile rezultate ca urmare a stagiului de gr I de munca deoarece:
Beneficiile stagiului de gr I pot fi obtinute nu numai daca ati avut dreptul sa fiti incadrat in aceasta grupa ci si daca pentru aceasta incadrare angajatorul a platit contributia. Daca angajatorul nu a platit aceasta contributie aceasta obligatie s-a prescris.
Parerea noastra este ca instanta trebuia sa hotarasca si daca cei care au capatat acest drept in instanta beneficiaza de toate drepturile sau numai de o treime din stagiu conform ordinului 340/2001 de aplicare a legii 19/2000 in cazul cand angajatorul nu a platit contributia si aceasta s-a prescris.
Am verificat si noi datele introduse in program si avem urmatoarele observatii :
-Presupunem ca pe langa sporurile in % pe care le-ati avut ati introdus si sporul de vechime asa cu am explicat noi pe forum.
-Deoarece nu cunoastem daca ati iesit la pensie si temeiul legal de iesire la pensie (articolul din legea 19/2000) nu putem sa va dam instructiuni privind calculul punctajului mediu al pensiei.
-Asa cum ati introdus datele programul nostru a calculat corect numai “Punctajul total”
-“Punctajul pensiei” este calculat gresit deoarece credem ca data de iesire la pensie la limita de varsta pe care ati introdus-o in pagina de intrare in program luna 7 anul 2009 este gresita (trebuia luna 6 anul 2020) deoarece programul nostru este conceput pentru pensiile la limita de varsta fara reducerea varstei standard si a stagiului complet de cotizare.
Repetam pentru un calcul corect al punctajului pensiei, cunoscand punctajul total care este corect, trebuie sa stim pe baza carui articol din lege iesiti la pensie si daca vi se reduce stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Daca aveti dreptul la punctajul suplimentar ( numai daca nu vi s-a redus stagiul complet de cotizare) conform OU 209/2008 programul nostru de pe site nu este adaptat la modificarile aduse de aceasta ordonanta de urgenta, va putem ajuta noi sa faceti in continuare calculele daca ne dati precizarile necesare.
Re: pensie limita varsta (gr.I)
Scris de: nicu la data: 06/13/2009 12:24pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspuns, si vin cu urmatoarele detalii, eu intentionez sa ies la pensie cu 01.07.2009 cu reducerea varsei in urma gr. I de munca, dupa cum am vazut in Legea 19/2000 pentru 23ani si 05 luni am castigat un spor de 13 ani prin urmare as putea iesi la pensie limita de varsta la 52 ani eu in prezent am 54 ani .
Eu am vrut sa stiu aproximativ ce pensie as avea si numai dupa aceea sa ma decid facand comparatie intre salar si pensie.
Re: pensie limita varsta (gr.I)
Scris de: la pensie la data: 06/15/2009 3:51am
Este adevarat ca daca vi se recunoate stagiul de gr I (avand in vedere ca intreprinderea nu a platit CAS) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 13 aniconform art 167^1 din legea 19/2000, stagiul complet de cotizare ramanand 35 ani deoarece dv il aveti deja depasit prin adaugarea sporului de vechime pentru gr I de munca de 11 ani si 6 luni.
In acest caz pentru a va estima cat mai corect pensia trebuie sa procedati astfel:
-Sa completati data de iesire la pensie la limita de varsta luna 6 anul 2020.
-Pe perioada cat ati avut grupa I sa introduceti in coloana de spor in % cifra 50 daca nu aveti nimic completat
- Pe aceiasi perioada daca aveti completat cifre in coloanele de spor in % sau sporuri fixe cresteti aceste sporuri cu 50 % adica le inmultiti cu 1,5.
Repetam toate aceste calcule sunt valabile daca vi se acorda intregul stagiu de gr I.
Daca nu va deranjaza comunicati-ne si noua daca vi s-a recunoscut stagiul intreg de gr I in conditiile date.
Re: pensie limita varsta (gr.I)
Scris de: nicu la data: 06/15/2009 5:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru amabilitate, daca dupa ce calculez imi convine valoarea pensiei am sa ies si am sa va tin la curent.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1