Subiect "Referitor pensie de invaliditate" Deschis de Stanescu Rodica la data: 06/13/2009 4:16pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Referitor pensie de invaliditate
Scris de: Stanescu Rodica la data: 06/13/2009 4:16pm
Gen:F
Data nasterii:08.05.1957
Stagiul de cotizare:32 (plus 1 an si 6 luni CM neoplasm san)=33 ani 6 luni
Alte date: in perioada de cotizare intra: 6 ani si 7 luni conditii de deosebite grupa II 100%
Intrebare:
1. Multumesc pentru raspunsul anterior;
2. In perioada de 1 an si 6 luni de CM pentru neoplasm san, platia cu 100% intra si sporul de vechime de 25%?. Aceasta perioada se adauga la vechimea in calculul pensiei de invaliditate? In programul dumneavoastra ce trec salariul de incadrare si sporul de vechime sau valoarea efectiva a CM?
3. Pentru perioada in care am lucrat pe santier 6 ani si 7 luni in cartea de munca am trecut salarul de incadrare, (spor vechime, spor conditii grele pe care inteleg ca le cumulez), dar orele de noapte si faptul ca am lucrat in acord nu se regasesc.Ce trbuie sa fac sa trimit o scrisoare la locul de munca si sa imi trimita veniturile defalcate), este nevoie pentru pensia de invaliditate?
4. Indiferent de locul de munca unde am lucrat pe cartea de munca sunt trecute doar salariile de incadrare si sporurile (care sunt ele...) dar nu sunt trecute primele care le-am luat (acestea nu conteaza?).
Re: Referitor pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 06/15/2009 2:01am
Pe perioada concediului medical, presupunand ca acesta este dupa 1 aprilie 2001, intra in calcul suma pentru care s-a platit CAS ( presupunem salariul tarifar in care trebuia inclus si sporul de vechime). Daca sporul de vechime nu este inclus in salariu, il treceti separat.
Perioada de CM este luata in calculul vechimii, dar cum dv aveti depasit stagiul complet de cotizare si fara perioada de CM are mai mare importanta faptul ca aceasta perioada este introdusa in calculul punctajului.
Nu numai pe perioada cat ati fost pe santier dar si in restul perioadei pana in 1 aprilie 2001 pentru a fi luate in calcul si alte sume primite ca sporuri, netrecute in carnetul de munca, trebuie sa prezentati adeverinte cu aceste sporuri cu urmatoarele precizari:
-Sporul de vechime pana in 1 aprilie 1992 este luat in calcul automat fara a fi nevoie de adeverinta.
-Sporul de noapte este luat in calcul numai daca ati lucrat sistematic pe baza de grafic si angajatorul va elibereaza o adeverinta sub forma de spor de noapte in % fata de salariu tarifar, nu ca spor pentru cateva nopti pe luna.
-Sumele obtinute in acord si primele inainte de 1 aprilie 2001 nu sunt luate in calculul punctajului pensiei.
Dupa 1 aprilie sunt luate in calcul toate sumele castigate si pentru care ati platit CAS.
Pentru a obtine adeverinta puteti face o scrisoare numai daca stiti adresa exacta si acea intreprindere mai exista, in caz contrar este bine ca cererea sa fie depusa direct la registratura intreprinderii respective sau a intreprinderii care administreaza arhiva fie chiar si printr-un delegat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1