Subiect "cand poate iesi la pensie" Deschis de violeta barbir la data: 11/11/2020 9:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand poate iesi la pensie
Scris de: violeta barbir la data: 11/11/2020 9:08am
Gen:M
Data nasterii:16 OCTOMBRIE 1959
Stagiul de cotizare:35 ANI
Alte date:DIN CEI 35 ANI DE MUNCA ARE :
-1 AN 2 LUNI SI 16 ZILE GRUPA I 100%
-4 ANI 7 LUNI GRUPA I 70%
-2 ANI 1 LUNA SI 14 ZILE GRUPA II 100%
MAI ARE 1 AN SI 5 LUNI ARAMATA SI 5 ANI FACULTATE LA ZI
Intrebare:CAND POATE IESI LA PENSIE ?
Re: cand poate iesi la pensie
Scris de: Nicolae la data: 11/11/2020 4:17pm
violeta barbir :
Gen:M
Data nasterii:16 OCTOMBRIE 1959
Stagiul de cotizare:35 ANI
Alte date:DIN CEI 35 ANI DE MUNCA ARE :
-1 AN 2 LUNI SI 16 ZILE GRUPA I 100%
-4 ANI 7 LUNI GRUPA I 70%
-2 ANI 1 LUNA SI 14 ZILE GRUPA II 100%
MAI ARE 1 AN SI 5 LUNI ARAMATA SI 5 ANI FACULTATE LA ZI
Intrebare:CAND POATE IESI LA PENSIE ?


Pensie lim. de vârstă din 16.10.2024 (65 ani). Pentru perioadele anterioare datei de 1.04.2001 în care persoana a desfășurat activitate în gr. I şi II de muncă se acordă un spor la vechimea în muncă de: 3 luni pentru fiecare an întreg lucrat în gr. a II a de muncă; 6 luni pentru fiecare an întreg lucrat în gr. I de muncă. Acest spor se acordă doar dacă persoana în cauză a realizat cel puţin 5 ani în grupele I şi a II a de muncă, 100% din timp. Pentru perioadele ulterioare datei de 1.04.2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiţii deosebite (fosta gr. II) și condiţii speciale (fosta gr. I) de muncă se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă, care constituie stagii de cotizare în condiţii normale, după cum urmează: 4 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii deosebite de muncă; 6 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii speciale de muncă; Acest spor se acordă indiferent de stagiul de cotizare realizat în aceste condiţii de muncă. Nu ați precizat perioadele de lucru în gr. I și II. Dar, pentru această muncă beneficiați de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani și 8 luni, astfel aveți dreptul la pensie lim. de vârstă la 62 ani și 4 luni, reieșind din dispozițiile Legii nr. 263/2010, art. 55, alin. 1, lit. a) și b). Dacă perioadele de armată și facultate sunt încadrate în stagiul de 35 ani, persoana nu poate beneficia de alte tipuri de pensie - anticipată sau anticipată parțial.
Re: cand poate iesi la pensie
Scris de: violeta barbir la data: 11/12/2020 7:06am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Armata si facultatea nu fac parte din cei 35 ani munca, iar grupa de munca a fost acordata inainte de 01.04.2001
Re: cand poate iesi la pensie
Scris de: Nicolae la data: 11/12/2020 7:22am
violeta barbir :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Armata si facultatea nu fac parte din cei 35 ani munca, iar grupa de munca a fost acordata inainte de 01.04.2001


In aceasta situatie vechimea de 35 ani reprezinta stagiul complet de cotizare, iar pentru lucrul in gr. I si II se acorda un spor la vechime de 2 ani si 2 luni, +35, total stagiu de cotizare - 37 ani si 2 luni. Persoana are dreptul la pensie anticipata partial, imediat, in conformitate cu prevederile de la art. 65, alin. (1) din L. 263/2010.
Re: cand poate iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 11/12/2020 7:29am
Raspunsul domnului Nicolae este corect
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 16 octombrie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrat in gr I de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) si stagiul de 2 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioada stagiului militar si a studiilor universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 5 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in conditii speciale (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) si stagiul de 2 ani intregi lucrat in grupa conditii deosebite de munca beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 8 liuni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 4 luni adica in data de 16 februarie 2022.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: cand poate iesi la pensie
Scris de: Magdalena Szabo la data: 01/13/2022 4:29am
Gen:Feminin
Data nasterii:15 decembrie 1968
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:14 ani grupa 1 procent100 %si2ani și 7luni grupa2din 2001pinain2003.
Intrebare:Momentan lucrez cum pot ieși la pensie ,din cauza unor probleme de sănătate îmi este tot mai greu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1