Subiect "La ce varsta pot iesi anticipat" Deschis de Burghiu Niculae la data: 06/16/2009 8:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
La ce varsta pot iesi anticipat
Scris de: Burghiu Niculae la data: 06/16/2009 8:21am
Gen:M
Data nasterii:31.05.1967
Stagiul de cotizare:23anisi4luni
Alte date:persoanacuhandicap
Intrebare:La ce varsta pot iesi anticipat partial si anticipat,avand certificat de handicap cu intermitente din 1990.Va multumesc anticipat.
Re: La ce varsta pot iesi anticipat
Scris de: la pensie la data: 06/17/2009 4:43am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea varstei de pensionare pentru handicap, in 31 mai 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu intelegem cum ati avut certificat de handicap cu intermitente dar probabil este din vina noastra. Presupunem ca in acest caz situatia dv face posibile interpretari nefavorabile dv din partea functionarilor Casei de Pensii.
Reducerea varstei de pensionare pentru persoanele cu handicap preexistent depinde de gradul handicapului si a stagiului lucrat cu acest handicap si se face conform art 47 alin (1) din legea 19/2000 care prevede:
„Persoanele asigurate care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat, in functie de gradul handicapului, beneficiaza de reducerea stagiilor de cotizare si a varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr 3 astfel:
a) cu 15 ani, reducerea varstei standard de pensionare, daca au realizat cel putin o treime din stagiul complet de cotizare (35 ani in cazul dv), pentru cei cu handicap grav;
b) cu 10 ani, reducerea varstei standard de pensionare, daca au realizat cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare (35 ani in cazul dv), pentru cei cu handicap accentuat;
c) cu 10 ani, reducerea varstei standard de pensionare, daca au realizat stagiul complet de cotizare (35 ani in cazul dv), pentru cei cu handicap mediu.
Pensia anticipata sau anticipata partiala se iau in considerare numai daca nu beneficiati de reducerea varstei pentru handicap, deoarece le puteti cere cu o anticipare de 5 ani fata de 31 mai 2032 si anticiparea nu poate fi cumulata cu reducerea varstei pentru handicap. Adica le puteti cere incepand cu 31 mai 2027, daca atunci vor mai exista aceste prevederi ale legislatiei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1