Subiect "Pensia de invaliditate versus pensie de varsta" Deschis de maria la data: 06/16/2009 4:16pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia de invaliditate versus pensie de varsta
Scris de: maria la data: 06/16/2009 4:16pm
Gen:F
Data nasterii:19-oct-1953
Stagiul de cotizare:angajata din sept 1974-pana in prezent
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Va rog mult sa ma lamuriti intr-o chestiune legata de pesionarea pe caz de boala versus pensionarea de varsta. Lucrez din sept 1974, fara intrerupere ca educatoare si de un an sunt incadrata ca institutor in urma absolvirii facultatii. In martie 2009 am fost victima unui accident rutier-eu eram pieton angajat in traversarea strazii regulamentar. Tin sa mentionez ca ma deplasam de la serviciu catre casa pe traseul obisnuit-accident de munca.
In prezent, in luna iunie sunt inca in concediu medical si din discutiile cu medicul curant, va urma sa mai necesit alte zile de concediu medical.
In urma accidentului, am suferit 2 interventii chirurgicale majore la mana dreapta si piciorul drept. Nu stiu cum sa apreciez gradul de invaliditate deoarece in activitatea mea de educatoare este absolut esential sa ma pot deplasa, misca, lucru care acum e f dificil de realizat.
Va cer opinia in urmatoarea dilema: Ce este mai avantajos pentru mine, din punct de vedere financiar (ca si procent din salariul de baza, care din cele 2 variante este mai benefica?):
1) sa astept pensionarea de varsta, care cel mai devreme se poate face in 2010 toamna, sau
2) sa cer pensioanrea pe caz de boala (la 1 sept ar trebui sa ma prezint din nou la serviciu-acumm urmeaza 3 luni de vacanta)si mai ales in ce oditii se poate face aceasta pensionare.

O data pensionata pe caz de boala, trebuie sa revin la pensia de varsta?

Va multumesc mult pentru raspunsurile dumneavoastra,
Cu respect,
Maria
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1