Subiect "calculul punctajului pentru anii de facultate" Deschis de Banaga Iulia Maria la data: 06/16/2009 5:05pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul punctajului pentru anii de facultate
Scris de: Banaga Iulia Maria la data: 06/16/2009 5:05pm
Gen:F
Data nasterii:13.07.1950
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:Cum sa calculez punctajul aferent anilor de facultate?
Re: calculul punctajului pentru anii de facultate
Scris de: la pensie la data: 06/17/2009 3:35am
La fel ca intr-o piesa a unui celebru dramaturg in care un personaj facea proza fara sa stie dv ati calculat punctajul pentru anii de facultate fara sa stiti.
Am vazut ca ati deschis mai multe programe de calcul pensie si ati introdus date pentru calculul punctajului pensiei.
Privind modul de completare a datelor in program avem urmatoarele observatii:
-Perioada de facultate ati completat-o corect prin selectarea codului F ( cu o mica exceptie in decembrie 1978 in care nu stim din ce cauza nu ati selectat acest cod). Prin acest mod de completare programul a calculat punctajul aferent perioadei de facultate. Acest puctaj puteti sa-l vizionati facand click pe butonul “datele introduse” care se afla pe toate paginile anuale cu date. Daca doriti un calcul separat al acestui punctaj, in unul din programele deschise fara date completate, introduceti numai codul “F” pe perioada facultatii si programul va calculeaza numai acest punctaj
-Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”. Am calculat noi acest spor pentru dv si acesta este:
In perioada octombrie 1979 – august 1983 3 %
In perioada septembrie 1983 – septembrie 1984 6 %
In perioada octombrie 1984 – septembrie 1989 9 %
In perioada octombrie 1989 – martie 1992 12 %
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1