Subiect "in ce an ies la pensie" Deschis de dogaru mihaita la data: 06/17/2009 3:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
in ce an ies la pensie
Scris de: dogaru mihaita la data: 06/17/2009 3:53am
Gen:masculin
Data nasterii:12 01 1957
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:lucrez in conbinatul siderurgic galati am 20 ani grupa speciala si 6ani grupa deosebita
Intrebare:in ce an ies la pensie
Re: in ce an ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 06/17/2009 7:38am
Credeam ca v-am lamurit in cele doua schimburi de mesaje avute anterior cu dv in lunile martie si aprilie 2009 pentru care ne-ati multumit foarte calduros. Ce sa intelegem din acest nou mesaj : Ca ati uitat raspunsul nostru ? Nu stiti unde sa gasiti raspunsurile noastre anterioare ?
In acest caz este suficient sa va tastati numele in casuta “Cauta “ de pe pagina forum si gasiti cele doua raspunsuri.
Daca totusi doriti un nou raspuns vi-l mai postam si la acest mesaj.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupele de munca, in 12 ianuarie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul intre 20 ani si 22 ani si 6 luni in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 8 ani.
Pentru stagiu de 6 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an. Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere a varstei de pensionare cu 9 ani si iesirea la pensie la varsta de 56 ani, adica din 12 ianuarie 2013 indeplinind si conditia de a avea stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Re: in ce an ies la pensie
Scris de: dogaru mihaita la data: 06/17/2009 4:32pm
Gen:masculin
Data nasterii:12 01 1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va multumesc inca odata calduros si va rog sa ma scuzati pentru ca nu am stiut unde sa caut va doresc multa sanatate
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1