Subiect "Re: Pensia de invaliditate" Deschis de la pensie la data: 06/17/2009 6:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 06/17/2009 6:13am
Pentru Maria
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru statutul de cadru didactic, in 19 mai 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Conform legii 128/1997 Statutul personalului didactic art 5 alin (1) litera a, functiile de educatoare/institutoare sunt definite cadre didactice si conform art 127 din aceiasi lege aveti dreptul sa cereti pensie la limita de varsta dupa varsta de 56 ani si 7 luni dar nu inainte de incheierea anului scolar, deci asa cum precizati si dv in anul 2010 dar vara.
In cazul dv sunt doua variante de pensionare:
1.Pensionarea cu pensie de invaliditate. In acest caz, in care dv aveti depasit stagiul complet de cotizare, calculul pensiei se face indiferent de gradul de invaliditate, identic cu pensia la limita de varsta daca ati avea dreptul la ea la data iesirii la pensie de invaliditate. La implinirea conditiilor de varsta pentru pensia la limita de varsta puteti cere trecerea la aceasta pensie care se calculeaza prin adaugarea perioadei cat ati beneficiat de pensie de invaliditate luandu-se in calcul in loc de salariu pensia de invaliditate.
2.Continuarea activitatii inca un an si apoi pensionarea la pensie la limita de varsta, la care se introduc in calcul salariile pe toata perioada de cotizare.
Dupa cum observati intre cele doua variante nu este diferenta mare deoarece calculul difera numai prin faptul ca in ultimul an in calcul intra valoarea pensiei de invaliditate in prima varianta sau salariul in a doua varianta.
Nu putem sa apreciem care este diferenta intre cele doua variante, fara a face calculul propriu zis, dar parerea noastra este ca aceasta diferenta este mica si numai dv puteti hotara daca optati pentru o varianta sau alta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1