Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de IORDACHE MIOARA la data: 06/17/2009 9:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: IORDACHE MIOARA la data: 06/17/2009 9:15am
Gen:F
Data nasterii:10.08.1952
Stagiul de cotizare:13 ani 4 luni 29 zile,4 ani la CAP si 7 luni de somaj
Alte date:13 ani 2 luni si 1 zi lucrati in grupa I de munca, 4 copiii
Intrebare:in aceste conditii cand pot iesi la pensie?
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/18/2009 1:56am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea varstei de pensionare, in 10 octombrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul de 13 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 6 luni, care se adauga cu celelalte perioade de lucru, la CAP si somaj, la stagiul de cotizare realizand un stagiu maxim de cotizare de 24 ani si 5 luni.
Cu adeverinta de lucru la CAP sau carnetul de norme lucrate trebuie sa mergeti la Casa de Pensii de care apartineti ca in functie de normele lucrate sa va socoteasca stagiul de cotizare echivalent pentru cei 4 ani lucrati la CAP (ani utili) si in acest caz este posibil ca stagiul de cotizare sa fie mai mic. Deasemeni si daca pe perioada de somaj ati primit salarii compensatorii perioada socotita ca stagiu de cotizare se micsoreaza.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceasta grupa de munca au fost echivalate fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
In cazul dv daca ati avea stagiul de cotizare cel putin egal cu stagiul complet de cotizare ati putea beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru:
1. Nasterea si cresterea a 4 copii, reducere cu 2 ani
2. Pentru lucru in grupa I de munca daca aceasta s-a echivalat cu grupa conditii deosebite dupa 1 aprilie 2001, reducere cu 2 ani si 6 luni.
3. Pentru lucru in grupa I de munca daca aceasta s-a echivalat cu grupa conditii speciale dupa 1 aprilie 2001, reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 7 ani.
De variantele 1 si 2 nu puteti beneficia deoarece asa cum am aratat, stagiul dv de cotizare este mai mic decat stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni.
Ramane o singura varianta posibila varianta 3 si puteti beneficia de ea daca:
- Stagiul dv de gr I a fost echivalat cu grupa conditii speciale( pentru aceasta trebuie sa va interesati la intreprinderea unde ati lucrat)
- Stagiul dv de cotizare este mai mare de 21 ani dupa ce adunati la stagiul de cotizare sporul pentru grupa I de munca (6 ani si 6 luni) si stagiul, in ani utili pentru perioada lucrata la CAP (echivalati de Casa de Pensii) si perioada de somaj.
In cazul variantei 3 aveti dreptul la pensie si in prezent.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1