Subiect "Incadrare in grupa de munca" Deschis de Radu Miron la data: 06/18/2009 3:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Incadrare in grupa de munca
Scris de: Radu Miron la data: 06/18/2009 3:56am
Gen:m
Data nasterii:23.07.1949
Stagiul de cotizare:total: 35 ani 6 luni 29 zile (fara armata si somaj)
Alte date:
Intrebare:Am o vechime totala in munca de 35 ani 6 luni si 29 zile, 1 an, 3 luni si 22 zile reprezinta armata si aprox 1 an somaj. Din totalul vechimei, 34 ani, 6 luni si 29 de zile au fost lucrati in meseria de zugrav vopsitor. Este corecta incadrarea pentru aceasta perioada in grupa II de munca conform Tab.4 din Legea pensiilor cu o reducere de 7,5 ani? Aceasta se aplica la varsta standard pe pensionare care este in mai 2014? Temeiul juridic al incadrarii in grupa II de munca este Ord. 50/1990, art. 3 si 6 si Anexa 2 la acest ordin? Nu am gasit pozitia din anexa 2.In final care este data la care pot iesi la pensie si ce fel de pensie?
Daca am lucrat in hud. Brasov si domiciliez in jud. Prahova unde imi pot depune dosarul de pensionare? In judetul in care domiciliez?Multumesc
Re: Incadrare in grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 06/18/2009 6:27am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 23 mai 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Incadrarea in grupa de munca nu o facem noi si nici dv ci aceasta s-a facut de personalul intreprinderii la care ati lucrat prin intocmirea unui dosar cu determinarile si avizele necesare care trebuia depus la Casa de Pensii. Angajatorul trebuia sa inscrie grupa de munca in carnetul de munca si sa plateasca o contributie mai mare la fondul de pensii.
Deci dv daca doriti sa aflati daca locul dv de munca a fost incadrat in grupa de munca trebuie sa analizati carnetul de munca sau sa intrebati la angajator daca a intocmit formele necesare incadrarii in grupa de munca.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 23 mai 2014 adica din 23 mai 2009 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 34 ani 8 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Dosarul de pensie se depune la Casa Judeteana de Pensii in judetul unde se afla domiciliul dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1