Subiect "ce acte imi trebuiesc?" Deschis de dulama dorina la data: 06/18/2009 6:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ce acte imi trebuiesc?
Scris de: dulama dorina la data: 06/18/2009 6:23am
Gen:f
Data nasterii:9 9 1954 Stagiul de cotizare:29de ani si 8 luni
Alte date:
Intrebare:ce acte imi trebuiesc?
Re: ce acte imi trebuiesc?
Scris de: la pensie la data: 06/19/2009 12:29am
In mesajul anterior ati spus ca aveti 35 ani stagiu de cotizare dar pentru acest raspuns are mai putina importanta.
Aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 09 iulie 2014 si anticipata partiala in 09 iulie 2009.
Conform reglementarilor CNPAS pentru pensia anticipata partiala sunt necesare urmatoarele acte:
- Cerere tip pentru inscriere la pensie anticipata partiala
-Carnetul de munca (original si copie)
-Carnet de asigurari sociale(original si copie). In cazul cand ati fost asigurata in alte sisteme (ex agricultura)
-Alte acte prevazute de lege privind vechimea in munca pentru perioade necuprinse in carnetul de munca
-Adeverinte privind sporurile si adausurile reglementate prin lege sau prin contractul de munca pentru perioada 01 aprilie 1992 - 1 aprilie 2001 daca acestea nu sunt inregistrate in carnetul de munca
-Adeverinte privind incadrarea activitatii in fostele grupe de munca I sau II sau actualele grupe de munca, conditii deosebite sau conditii speciale.
-Adeverinta din care sa rezulte data incetarii calitratii de asigurat (aceasta poate fi depusa si ulterior dupa acceptarea dosarului)
-Alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie( daca beneficiati de alte drepturi: facultate, serviciu militar, stagiu in invatamant, calitate de revolutionar etc..)
-Procura speciala pentru mandatar daca mandatati pe altcineva sa va depuna dosarul
Pentru informatii suplimentare privind continutul dosarului de pensii este indicat sa vizitati site-urile Casei Judetene de Pensii de care apartineti sau CNPAS.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1