Subiect "pensionare pe baza sentintei civile" Deschis de Kovacs Eta la data: 06/23/2009 11:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare pe baza sentintei civile
Scris de: Kovacs Eta la data: 06/23/2009 11:48am
Gen:
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:34 din care 2l ani grupa I de munca
Alte date:
Intrebare:Daca cele 21 ani de munca grupa I s-a castigat pe baza de hotarire judecatoreasca si nu a fost trecut in cartea de munca,persoana find in somaj la data pronutarii sentintei in aceste conditii se mai poate trece in cartea de munca si de catre cine?daca fostul angajator este obligat sa elibereze o adeverinta pe baza sentintei civile din care sa rezulta grupa I de munca pe perioda respectiva? daca fostul angajator refuza eliberarea adeverintei cum se procedeaza cum intra omul in dreptul lui castigat?daca casele de pensii au dreptul sa intocmeasca dosarul de pensionare pe baza sentintei civile?
Re: pensionare pe baza sentintei civile
Scris de: la pensie la data: 06/25/2009 3:13am
Casele de Pensii nu recunosc decat adeverintele si deci pentru a o obtine, daca are sentinta judecatoreasca definitiva, dupa parerea noastra se poate adresa unui Executor Judecatoresc.
Dar si in cazul cand obtine adeverinta noi prevedem a avea in continuare greutati pentruca, pentru a fi luata in considerare adeverinta de Casa de Pensii, angajatorul trebuia sa intocmeasca un dosar si sa plateasca o contributie la fondul de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1