Subiect "pensionare" Deschis de popescu daniela elena la data: 06/25/2009 2:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: popescu daniela elena la data: 06/25/2009 2:15am
Gen:feminin
Data nasterii:13-12-1971
Stagiul de cotizare:9 luni[somaj]
Alte date:sunt casatorita am 4 copii dintre care 2 beneficiaza de o pensie de urmas dupa tatal lor care a decedatsi .Pe unde am lucrat mi sa spus ca nu mi sa facut carte de munca ,de acea va rog sa mi comunicati si mie daca pot sa cotizez sau sa beneficiez vreo data de pensie sau de vreun ajutor
Intrebare:pot cumva sa beneficiez de pensie sau de vreun ajutor sau cel putin sa cotizez? Va multumesc anticipat.astept o relatie la tel;0732088677
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/25/2009 7:27am
Noi nu transmitem raspunsurile prin telefon ci le postam pe forum.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 13 decembrie 2031 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Deci pentru a beneficia de propria pensie la limita de varsta trebuie sa lucrati cu contract de munca si sa platitii CAS o perioada minima de 15 ani pana la varsta de 60 ani.
Puteti plati cotributie pentru pensie fara sa lucrati la Casa de Pensii insa daca nu mai aveti si alta vechime nu puteti plati o suma lunara suficenta pentru a primi o pensie decenta numai in urma acestor plati.
Deasemeni puteti plati si contributie pentru pilonul II si III de pensii la bancile care administreaza aceste fonduri de pensii dar nu cunoastem cat trebuie sa platiti lunar si daca in aceasta investitie iesiti in castig sau nu.
Daca durata casatoriei cu sotul decedat a fost mai mare de 10 ani atunci la varsta de 60 ani veti avea dreptul la propria pensie de urmas.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1