Subiect "Pensionare" Deschis de Ciocan Marian la data: 06/25/2009 8:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare
Scris de: Ciocan Marian la data: 06/25/2009 8:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc mult pentru raspunsul pe care mi l-ati dat,insa va rog frumos ,daca puteti sa ma lamuriti : societatea la care lucrez, m-a anuntat ca as indeplini conditiile de pensionare la data de 4 noiembrie 2009, intrucat la acea data voi avea o vechime totala in munca de 31 de ani si 1 luna(cu tot cu stagiul militar), dintre care 21 de ani in grupa I, si varsta de 51 de ani si 9 luni,iar din calculul dumneavoastra reiese ca indeplinesc conditiile abia in 4 februarie 2011, la varsta de 53 de ani.De aceea vroiam sa stiu daca , sa zicem, voi fi pensionat atunci cand vor ei ( la 4 noiembrie 2009), cuantumul pensiei mele va fi diminuat.In privinta grupei I, pot sa va spun doar ca mi se scazusera 12 ani din varsta de pensionare. Daca puteti sa-mi dati un sfat, v-as fi foarte recunoscator, caci sunt oarecum silit sa solicit intocmirea dosarului de pensie inca de pe acum, si nu stiu cum este mai bine pentru mine. Mentionez ca am lucrat in aceeasi unitate incepand dinainte de armata si pana in prezent.Va multumesc.
Re: Pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/26/2009 2:00am
Am verificat modul nostru de calcul si consideram ca nu am gresit.
Noi credem ca cei care au facut calculele fie au gresit fie au folosit alte date decat cele pe care le-ati furnizat dv.
Calculul facut de catre cei de la intreprindere se bazeaza pe acelasi articol 167^1 din legea 19/2000 pe care l-am avut in vedere si noi in varianta 1 insa luand in calcul un stagiu de cotizare mai mic (31 ani si 9 luni ) in iunie 2009 si presupunem ca nu au luat in calcul sporul de vechime de 10 ani si 6 luni de care beneficiati pentru stagiul de gr I .
Noi credem ca este gresit acest calcul si Casa de Pensii nu va accepta dosarul.
Pensia nu va fi diminuata ci in plus veti mai beneficia de majorarea punctajelor anuale cu 50 % pe perioada cat ati lucrat in gr I, conform OU 209/2008.
In concluzie noi credem ca nu aveti de pierdut daca acceptati, decat daca va deranjaza iesirea la pensie la o varsta mai mica.
Daca nu va deranjaza v-am ruga sa ne comunicati si noua daca vi se accepta dosarul de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1