Subiect "facultatea perioada asimilata" Deschis de luminita la data: 06/25/2009 6:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
facultatea perioada asimilata
Scris de: luminita la data: 06/25/2009 6:13pm
Gen:f
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:29
Alte date:
Intrebare:buna ziua
la virsta mea de 53 ani in cazul pensionarii de invaliditate se iau in calcul, ca perioada asimilata, anii de facultate?multumesc
Re: facultatea perioada asimilata
Scris de: la pensie la data: 06/26/2009 5:29am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in anul 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul asimilat pentru studii universitare este luat in calcul la pensia de invaliditate atat la stagiul de cotizare cat si la punctajul pensiei.
Re: facultatea perioada asimilata
Scris de: luminita la data: 06/26/2009 2:15pm
Gen:f
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:29
Alte date:
Intrebare:
Stagiul asimilat pentru studii universitare este luat in calcul la pensia de invaliditate atat la stagiul de cotizare cat si la punctajul pensiei.
acesta a fost raspunsul dvs.
totusi nu-mi este clar:se considera perioada asimilata asta am inteles,dar eu ies la pensie de invalidiate incepind cu 1 iulie 2009 si nu la limitade virsta
din cite informatii am primit de la casa de pensii am inteles ca se iau in calcul anii de facultate doar la pensionarea la limita de virsta
poate am inteles eu gresit de aceea am si revenit cu intrebarea
multumesc
Re: facultatea perioada asimilata
Scris de: la pensie la data: 06/27/2009 1:49am
Noi consideram ca v-am raspuns destul de clar ca perioada de stagiu asimilat pentru facultate se ia in calculul pensiei de invaliditate.
Pentru a fi mai convingatori reproducem art 38 din legea 19/2000 unde cititi cu atentie alineatele 4 si 5:
Art. 38 (1) In sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat sau beneficiaza de drepturi de asigurari sociale, cu exceptia celor prevazute la art. 40 lit. a)-c) si e);
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora;
c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat.
(2) Asiguratii care au absolvit mai multe institutii de invatamant superior, conform prevederilor alin. (1) lit. b), beneficiaza de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere.
(3) Persoanele prevazute la alin. (1) beneficiaza de perioadele asimilate, daca in aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare in conditiile prezentei legi.
(4) Perioadele asimilate prevazute la alin. (1) se valorifica pentru obtinerea prestatiilor de asigurari sociale prevazute de prezenta lege.
(5) Se excepteaza de la prevederile alin. (4) pensia anticipata si pensia anticipata partiala, in cazul carora nu se valorifica perioadele asimilate prevazute la alin. (1) lit. b) si c), precum si perioadele in care s-a beneficiat de pensie de invaliditate.
Daca nici acum nu va este clar ramane sa asteptati decizia de pensionare si sa va convingeti daca la punctual F din decizie La “Stagiu asimilat” aveti cuprins perioada de facultate”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1