Subiect "acte necesare" Deschis de irina mezei la data: 06/26/2009 2:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
acte necesare
Scris de: irina mezei la data: 06/26/2009 2:53am
Gen:F
Data nasterii:08.10.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:ce acte sunt necesare pentru trecerea de la pensia de invaliditate la cea la limita de varsta?in momentul solicitarii acestei treceri,plata pensiei de invaliditate se suspenda?
Re: acte necesare
Scris de: la pensie la data: 06/26/2009 8:16am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in 08 octombrie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare atunci trecerea de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta se poate face mai devreme conform varstei de pensionare reduse.
Daca pe perioada cat ati primit pensie de invaliditate nu ati mai lucrat (cei cu gradul 3 de invaliditate au acest drept) atunci este suficieta o cerere prin care sa specificati pentru care din cele doua pensii ati optat. Aceasta posibilitate care vi se acorda de a opta pentru mentinerea pensiei de invaliditate se datoreaza faptului ca in anumite situatii pensia la limita de varsta poate fi mai mica.
Avand in vedere acest fapt este necesar sa stiti care dintre cele doua pensii este mai mare. Pentru aceasta este necesar sa cereti ajutorul cuiva care poate sa va spuna aceasta.
Ca un indiciu simplu ca pensia la limita de varsta este mai mare decat pensia de invaliditate este ca prin decizia de pensionare de invaliditate la punctual F ultima rubrica “Stagiul potential” este trecut :0 ani 0 luni 0 zile.
Daca dimpotriva prin decizia de pensie de invaliditate vi s-a acordat stagiu potential atunci este neaparat nevoie sa calculati cele doua pensii pentru a sti la care sa optati.
Daca pe timpul pensiei de invaliditate ati lucrat cu program redus atunci pe langa cererea de optarea pentru una din pensii este necesar sa prezentati si actele necesare dovedirii acestei cotizari suplimentare .
In momentul trecerii de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta este inlocuita o pensie cu cealalta, nu se suspeda cea de invaliditate(veti primi o singura pensie).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1