Subiect "Pensie de invaliditate gradul 3" Deschis de Danila Florin la data: 05/19/2021 7:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de invaliditate gradul 3
Scris de: Danila Florin la data: 05/19/2021 7:16am
Gen:M
Data nasterii:09.03.1966
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:Buna ziua
Am fost la casa de pensii si mi-au spus ca a iesit decizia de pensionare grad 3 pe data de 24.04.2021, Angajatorul imi spune ca nu a primit nici o decizie de pensionare si nu poate sa-mi dea adeverinta de incetare a calitatii de asigurat sau sa incheie contractul de munca, pentru depunerea la casa de pensii, nici eu nu am primit decizia prin posta.De la data de 24.04.2021 eu sunt in concediu de odihna restant si aferent concediului medical de 1 an si 6 luni, pana pe data de 01.06.2021. Va rog respectuos sa-mi spuneti, in acest caz care sunt pasii de urmat, pentru intrarea in posesia pensiei de invaliditate.
Va multumesc
Re: Pensie de invaliditate gradul 3
Scris de: la pensie la data: 05/19/2021 1:14pm
Casa de pensii nu transmite angajatorului o copie de pe decizia dv de pensie de invaliditate. Va revine dv sarcina ca dupa primirea deciziei de pensionare de invaliditate sa faceti o copie si sa o predati angajatorului, pentru a face formele de incetarea contractului de munca sau de incheiere unui nou contract de munca cu jumatate de norma, dupa care dv trebuie sa depuneti dovada de incetare sau de reducere a activitatii, pentru ca sa fie pusa in plata pensia de invaliditate.
Re: Pensie de invaliditate gradul 3
Scris de: Danila Florin la data: 05/20/2021 4:49am
Gen:M
Data nasterii:09.03.1966
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:
Va multumec pentru raspunsul dumneavoastra, foarte prompt si foarte bine documentat.
Cu deosebit respect.
Re: Pensie de invaliditate g3radul 3
Scris de: bilan la data: 11/23/2021 12:09pm
Gen:
Data nasterii:1964
Stagiul de cotizare38:
Alte date:
Intrebare:ce pensie am
Re: Pensie de invaliditate gradul 3
Scris de: la pensie la data: 11/23/2021 2:22pm
Datele sunt incomplete si din aceasta cauza nu va putem raspunde.Daca doriti lamurirea unor intrebari care va framanta va rugam sa reveniti si sa precizati :
- Genul : femeie sau barbat
- Luna de nastere
=Daca in prezent aveti pensie trebuie sa spuneti dv ce pensie aveti.
- Precizati clar intrebarea la care trebuie sa va raspundem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1