Subiect "art47 din legea19/2000" Deschis de florea doina la data: 07/01/2009 7:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
art47 din legea19/2000
Scris de: florea doina la data: 07/01/2009 7:55am
Gen:B
Data nasterii:09.07.1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:vechime totala in munca 32ani10luni,1an5luni armata,5ani facultate la zi
Intrebare:Buna ziua!Va rog daca este posibil sa-mi dati un sfat fata de situatia pe care v-o relatez mai jos:Sotul meu a intrat in posesia unui certificat de handicap accentuat in mai2009,pe baza unui diagnostic oftamologic CONGENITAL.Am solicitat decizie pentru pensionare in baza art47,dar pt ca nu am avut acte doveditoare dinaintea primei angajari,mai mult decit fisa medicala de la medicul de familie,ni s-a respins solicitarea.Prcizez ca in fisa medicala de la medicul de familie este mentionat de mai multe ori in decursul vremii diagnosticul cu precizarea CONGENITAL,dar fara alte amanunte de gen acuitate vizuala si altele...De asemenea fisa actuala este cea ramasa in urma unor reorganizari din unitatea unde lucreaza si este datata 1981,nu 1978 cind a fost prima angajare.Intrebarea mea este daca facem contestatie,ce sanse avem?daca ne puteti ajuta cu un sfat in acest sens?daca s-au mairezolvat favorabil astfel de contestatii in experienta pe care o aveti?si daca nu care ar fi momentul pensionarii functie de vechimea pe care o are,virsta la care ar putea iesi la pensie.Ar mai fi multe de comentat dar nu e locul si momentul potrivit pt a va mai rapi timpul.In speranta unui sfat si a timpului acordat, multumesc anticipat
Re: art47 din legea19/2000
Scris de: la pensie la data: 07/02/2009 4:35am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru handicap,in 09 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Deasemeni poate cere pensie anticipata partiala dupa 09 iulie 2010 cand va realiza stagiul total de cotizare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Din pacate nu avem experienta in acest domeniu. Noi credem ca in aceasta privinta puteti capata informatii de la cei care v-au acordat certificatul de handicap, daca este posibil sa se emita un certificat de handicap de la odata anterioara.
Re: art47 din legea19/2000
Scris de: florea doina la data: 07/02/2009 4:11pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pt timpul acordat.AM UITAT SA VA SPUN CA SOTUL MEU ARE SI 17 ANI LUCRATI IN GR.II cu 75%,in acest caz cind poate iesi la pensie la limita de virsta?In legatura cu cealalta problema nu e vorba de obtinerea altui certificat cu data mai veche ci de faptul ca mi se cer dovezi de peste 33 ani,deci dinaintea angajarii pt o boala CONGENITALA,CARE SIGUR A avt-o inainte de angajare.Ca sa nu va mai spun ca pe certificat e pusa data aparitiei handicapului 30.12.1899 deci cu mult inainte de a se naste.Scriu aceste lucruri ca sa vada si altii si sa fie atenti la ce scrie pe acte cind e vorba de drepturile noastre.Sunt invitata sa fac contestatie ,doar se mai pierd 6 luni din drepturi.Multumesc inca o data si astept raspunsul
Re: art47 din legea19/2000
Scris de: la pensie la data: 07/03/2009 7:09am
In acest caz raspunsul nostru se modifica astfel:
Stagiul in gr II se calculeaza la timpul efectiv in aceasta grupa iar la sotul dv rezulta 12 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 12 ani in gr II de munca beneficiaza de un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu de cotizare total de 42 ani si 3 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 12 ani beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia poate iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni, adica in 09 ianuarie 2013, indeplinind si conditia ca stagiul total de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1