Subiect "recalculare pensie dupa primire decizie pensionare si continuare activitate in baza aceluiasi contract de munca pe nedeterminata" Deschis de elena la data: 10/14/2021 2:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie dupa primire decizie pensionare si continuare activitate in baza aceluiasi contract de munca pe nedeterminata
Scris de: elena la data: 10/14/2021 2:24am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,am folosit programul dvs. ptr.calculul punctajului si a fost acelasi cu cel primit in decizia de pensionare.Un program ff bun.La acest moment eu continui activitatea in baza aceluiasi contract de munca(m-am pensionat ptr.limita de varsta cu reducere varsta datorita grupei de munca) si as dori sa stiu daca pot folosi programul de calcul pentru a recalcula pensia in urma veniturilo obtinute in continuare din salariu.Porblema esta ca nu stiu ce date sa completez la rubrica data incepere activitate si data incetare activitat,punctajul din decizie se completeaza cu indice de corectie sau fara ? deci cum folosesc programul in acest caz? Multumesc frumos si felicitari pentru toate info din site care mi-au fost de un real folos.
Re: recalculare pensie dupa primire decizie pensionare si continuare activitate in baza aceluiasi contract de munca pe nedeterminata
Scris de: la pensie la data: 10/14/2021 8:58am
Ne bucuram pentru faptul ca am putut sa va ajutam si va felicitam pentruca rezultatul se datoreaza in parte si dv care ati utilizat corect programul.
Pentru a va calcula punctajul pentru perioada dupa pensionare cu pensie pentru limita de varsta procedati astfel :
Deschideti un nou program facand click pe "Adauga persoana" de pe pagina de intrare.
In pagina de intrare:
-Numiti noul program "Recalculare"
- Introduceti datele personale
- Data de incepere a activitatii este data trecerii la pensie pentru limita de varsta.
- Data de incetare a activitatii, o data aleasa de dv in care apreciati ca incetati activitatea.
-In caseta "Punctaj decizie pensie anterioara " introduceti suma punctajelor anuale mentionata in caseta "Punctaj total" din programul de calcul initial pensie pentru limita de varsta.
- Nu mai introduceti indice de corectie pentruca la recalculare nu se mai acorda indice de corectie.
- Introduceti date in program pe perioada in care doriti recalcularea.
Re: recalculare pensie dupa primire decizie pensionare si continuare activitate in baza aceluiasi contract de munca pe nedeterminata
Scris de: elena la data: 10/15/2021 1:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,am inteles indicatiile dvs.doar ca la rubrica data de incepere a activitatii la caseta de dialog, ultimul an este 1999.Eu doresc sa fac o simulare ptr.recalculare pensie cu continuarea activitatii incepand din acest an.Am incercat introducerea altui an mai recent si nu se poate.
Ptr. recalculari avem nevoie sa introducem ani dupa 1999.
Multumesc anticipatptr.raspuns.
Re: recalculare pensie dupa primire decizie pensionare si continuare activitate in baza aceluiasi contract de munca pe nedeterminata
Scris de: la pensie la data: 10/15/2021 2:37am
Pentru calculul dv nu are importanta anul de incepere a activitatii ci anii in care introduceti date.
Deci selectati inceperea activitatii in anul 1999 si introduceti date in perioada dupa iesirea la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1