Subiect "calcul pensie" Deschis de Ana la data: 11/08/2021 2:04pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Ana la data: 11/08/2021 2:04pm
Gen:
Data nasterii:10.01.1964
Stagiul de cotizare:39
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Multumim ca ati creat acest site. Sunteti fenomenali!
Am introdus datele pentru a calcula valoarea pensiei. Pentru perioada pana in 04.2001 am luat in considerare salariul din carnetul de munca.
Pentru a introduce datele incepand cu Aprilie 2001 am cateva intrebari pe care va rog frumos sa mi le clarificati:
- ar trebui sa iau in calcul veniturile lunare asa cum sunt mentionate in fisa " stagii lunare" din site-ul CNPP?
- se iau in calcul si veniturile totale asigurari incluzand si concediile medicale?
- sunt ani in care a fost plafonat venitul la o anumita suma pentru calculul asigurarilor sociale. Pe acest site sunt luate in calcul aceste plafoane sau trebuie sa tin cont de suma respectiva cand introduc informatiile lunare?
Va multumesc anticipat.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/09/2021 5:23am
Ne bucuram ca putem sa va ajutam.
Am verificat datele introduse in programul deschis pe numele dv si avem urmatoarele observatii :
1. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre august 1985 - iulie 1987 3 %
Intre august 1987 - martie 1992 6 %
In perioada dupa 01 aprilie 2001 puteti sa introduceti veniturile realizate mentionate pe contul dv de pe site-ul CNPP in rubrica sume pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS). Se iau in calcul si perioadele de concediu medical.
Am verificat datele introduse de dv in program in perioadele in care s-au facut limitari ale veniturilor pentru care s-a platit CAS si am observat ca nu ati respectat aceste limite in perioadele :
- aprilie 2001 - ianuarie 2002 In anul 2001 limita a fost 12.445.959 lei iar im anul 2002 de 16.746.000 lei.
- noiembrie - decembrie 2004. In anul 2004 limita a fost de 38.410.000 lei
Aceste limite le gasiti si pe site-ul nostru, facand click de pe pagina principala pe "Limitarea salariului luat in calculul pensiei".
Re: calcul pensie
Scris de: Daniela la data: 11/09/2021 6:46am
la pensie :
Ne bucuram ca putem sa va ajutam.
Am verificat datele introduse in programul deschis pe numele dv si avem urmatoarele observatii :
1. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre august 1985 - iulie 1987 3 %
Intre august 1987 - martie 1992 6 %
In perioada dupa 01 aprilie 2001 puteti sa introduceti veniturile realizate mentionate pe contul dv de pe site-ul CNPP in rubrica sume pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS). Se iau in calcul si perioadele de concediu medical.
Am verificat datele introduse de dv in program in perioadele in care s-au facut limitari ale veniturilor pentru care s-a platit CAS si am observat ca nu ati respectat aceste limite in perioadele :
- aprilie 2001 - ianuarie 2002 In anul 2001 limita a fost 12.445.959 lei iar im anul 2002 de 16.746.000 lei.
- noiembrie - decembrie 2004. In anul 2004 limita a fost de 38.410.000 lei
Aceste limite le gasiti si pe site-ul nostru, facand click de pe pagina principala pe "Limitarea salariului luat in calculul pensiei".



Deci- trebuie sa folosim acele sume limitate in program?
In alt raspuns ati mentionat ca indiferent daca punem sumele castigate(mai mari) programul calculeaza automat cu limitarea respectiva.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/09/2021 9:13am
Da aveti dreptate doamnei Ana nu i-am precizat, dar limitarea se face automet de catre program si aceasta eroare nu influenteaza rezultatul calcului.
Re: calcul pensie
Scris de: ana la data: 11/10/2021 7:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru raspuns.
In legatura cu sporul de vechime mai am o intrebare:
Casa de pensii il acorda automat in functie de informatiile din carnetul de munca sau la dosar trebuie anexata adeverinta eliberata de angajator?

Va multumesc.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/10/2021 10:15am
Asa cum am precizat in raspunsul anterior sporul de vechime in perioada inainte de 01 prilie 1992 se acorda automat, in functie de stagiul de cotizare realizat dovedit prin carnetul de munca sau prin adeverinte
Dupa aceasta data sporul de vechime se ia in calcul, pana la includerea lui in salariu inscris in carnetul de munca, daca este inscris separat de salariu in carnetul de munca sau este dovedit prin adeverinta eliberata de angajator.
Instructiunile de completare a carnetelor de munca au prevazut ca includerea sporurilor in salariul inscris in carnetul de munca sa se faca incepand cu septembrie 1992 insa acest termen nu a fost respectat de toti functionarii care au completat carnetele de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1