Subiect "Punctaj ani de facultate" Deschis de Maria-Luissa Rosca la data: 11/08/2021 4:38pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj ani de facultate
Scris de: Maria-Luissa Rosca la data: 11/08/2021 4:38pm
Gen:F
Data nasterii:22.11.1955
Stagiul de cotizare: 36
Alte date:
Intrebare: va rog sa ma lamuriti cu privire la punctajul pentru cei 4 ani de facultate și valoarea lor. In buletinul de calcul valoarea este “ 0” și puncte 0.
La sfârșitul deciziei este un total de puncte realizate dun care punte realizate in conditii normale și puncte realizate pensie suplimentară. Alte puncte nu sunt. Va rog sa ma lamuriti.
Mulțumesc
Re: Punctaj ani de facultate
Scris de: la pensie la data: 11/09/2021 5:36am
Regretam ca nu va putem da nicio lamurire pentruca nu ati datele necesare pentru a analiza ca aveti acest drept.
Punctaj pentru stagiu de cotizare asimilat pentru perioada staudiilor universitare se acorda pentru :
- pensia pentru limita de varsta Din informatii aveti acest drept.
- daca facultatea a fost urmata la zi si a fost absolvita cu diploma. Nu avem informatiile necesare.
- daca pe timpul facultatii nu ati realizat venituri. Nu avem informatiile necesare.
Re: Punctaj ani de facultate
Scris de: Maria-Luissa Rosca la data: 11/09/2021 8:16am
la pensie :
Regretam ca nu va putem da nicio lamurire pentruca nu ati datele necesare pentru a analiza ca aveti acest drept.
Punctaj pentru stagiu de cotizare asimilat pentru perioada staudiilor universitare se acorda pentru :
- pensia pentru limita de varsta Din informatii aveti acest drept.
- daca facultatea a fost urmata la zi si a fost absolvita cu diploma. Nu avem informatiile necesare.
- daca pe timpul facultatii nu ati realizat venituri. Nu avem informatiile necesare.

“Facultatea a fost urmată la zi și absolvita cu diploma. Pe tot parcursul facultății nu am obținut venituri. După absolvire și repartiție am obținut venituri. Va rog sa mi comunicați dacă pot atașa o copie după decizia de pensionare la limita de vârsta. “
Multumesc
Re: Punctaj ani de facultate
Scris de: la pensie la data: 11/09/2021 9:26am
Nu este necesar sa trimiteti o astfel de copie pentruca avem incredere in informatiile dv.
In acest caz trebuie sa analizam din ce cauza nu a fost recunoscut stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii si trebuie sa precizati ce acte ati depus la dosar pentru dovedirea acestui stagiu,
De obicei daca acest stagiu este recunoscut daca depuneti o adeverinta in care sa fie facuta mentiunea ca studiile sunt facute la zi, ca acestea au fost absolvite cu diploma si perioada in care au fost urmate cursurile.
Daca dovada nu s-a facut prin adeverinta informatiile de mai sus sunt dovedite prin diplșoma de absolvire si foaia matricola.
Re: Punctaj ani de facultate
Scris de: Maria-Luissa Rosca la data: 11/10/2021 6:59am
la pensie :
Nu este necesar sa trimiteti o astfel de copie pentruca avem incredere in informatiile dv.
In acest caz trebuie sa analizam din ce cauza nu a fost recunoscut stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii si trebuie sa precizati ce acte ati depus la dosar pentru dovedirea acestui stagiu,
De obicei daca acest stagiu este recunoscut daca depuneti o adeverinta in care sa fie facuta mentiunea ca studiile sunt facute la zi, ca acestea au fost absolvite cu diploma si perioada in care au fost urmate cursurile.
Daca dovada nu s-a facut prin adeverinta informatiile de mai sus sunt dovedite prin diplșoma de absolvire si foaia matricola.

“Buna ziua,
Am depus o adeverința eliberată de ASE București, ca am absolvit cu diploma și studiile sunt făcute la zi. Mai este nevoie și de altceva?
Mulțumesc”
Re: Punctaj ani de facultate
Scris de: la pensie la data: 11/10/2021 7:47am
Daca ati depus o astfel de adeverinta nu mai trebuie sa depuneti alceva.
Daca nu a fost recunoscuta adeverinta pentru studii universitare mergeti si intrebati la ghiseul casei de pensii motivul nerecunoasterii.
Re: Punctaj ani de facultate
Scris de: Carp Mircea la data: 11/10/2021 10:20am
H.G.257/2010
Art.76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, după caz:
– diploma de absolvire a învățământului universitar (original și copie) și adeverința din care să rezulte durata normală, perioada studiilor și faptul că acestea au fost urmate la zi;
Daca ati respectat prevederile de mai sus, trebuia sa intre in calculul cunatumului pensiei.Daca totusi nu a fost luata in calcul, in decizie ar trebui sa se gaseasca si motivarea neuarii in calcul.
Re: Punctaj ani de facultate
Scris de: Maria-Luissa Rosca la data: 11/11/2021 9:48am
Carp Mircea :
H.G.257/2010
Art.76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, după caz:
– diploma de absolvire a învățământului universitar (original și copie) și adeverința din care să rezulte durata normală, perioada studiilor și faptul că acestea au fost urmate la zi;
Daca ati respectat prevederile de mai sus, trebuia sa intre in calculul cunatumului pensiei.Daca totusi nu a fost luata in calcul, in decizie ar trebui sa se gaseasca si motivarea neuarii in calcul.


Mulțumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1