Subiect "Modificare coeficient de corectie" Deschis de Blaj Romeo la data: 11/09/2021 5:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Modificare coeficient de corectie
Scris de: Blaj Romeo la data: 11/09/2021 5:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua
M-am pensionat anticipat in anul2013 luna octombrie ,și pensia mi-a fost calculata cu un coeficient de corectie de 1,06
In2018 luna octombrie am trecut la pensie ptr limită de vârstă
Coeficientul de corecție a rămas tot 1.06
Ieri am văzut pe net că a apărut o reglementare nouă valabilă 45 de zile pin care se aplica coeficientul de corecție existent la data ieșirii la pensie ptr limită de vârstă
Modificarea se face doar la cererea expresă a pensionarului
Doresc să știu dacă este adevărat sau nu ce am citit pe net?
Îmi puteți comunica răspunsul pe e-mailul meu?
Va mulțumesc mult
Cu stimă
Romeo Blaj
Re: Modificare coeficient de corectie
Scris de: GicaH la data: 11/09/2021 6:32am
Blaj Romeo :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua
M-am pensionat anticipat in anul2013 luna octombrie ,și pensia mi-a fost calculata cu un coeficient de corectie de 1,06
In2018 luna octombrie am trecut la pensie ptr limită de vârstă
Coeficientul de corecție a rămas tot 1.06
Ieri am văzut pe net că a apărut o reglementare nouă valabilă 45 de zile pin care se aplica coeficientul de corecție existent la data ieșirii la pensie ptr limită de vârstă
Modificarea se face doar la cererea expresă a pensionarului
Doresc să știu dacă este adevărat sau nu ce am citit pe net?
Îmi puteți comunica răspunsul pe e-mailul meu?
Va mulțumesc mult
Cu stimă
Romeo Blaj


Nu exista asa ceva, indicele de corectie se aplica o singura data la iesirea inițială la pensie, de orice tip ar fi aceasta.
Re: Modificare coeficient de corectie
Scris de: Carp Mircea la data: 11/09/2021 8:11am
Exista urmatoarea informatie de la CCR:
2. A admis excepția de neconstituționalitate și a constatat că sintagma înscrierea inițială la pensie din cuprinsul art.170 alin.(3) din Legea nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice este constituțională în măsura în care beneficiază de indicele de corecție prevăzut de art.170 din Legea nr.263/2010 și titularii pensiilor pentru limită de vârstă care au fost stabilite după 1 ianuarie 2011 și care au fost transformate din pensii anticipate parțiale stabilite anterior acestei date.
Sursa:

https://www.ccr.ro/comunicat-de-presa-19-octombrie-2021/?fbclid=IwAR2d5WtY0H4c6o0OGuGV5B7yDI_Lv7DlX_0_Gj5zts2qgmEGgApGiSuiKIU
Re: Modificare coeficient de corectie
Scris de: Carp Mircea la data: 11/09/2021 8:18am
Decizia de admitere a CCR nu are legaura cu persoana care a deschis acest topic.Decizia CCR face trimitere la pensia anticipata/anticipata partiala de pe legea 19/2000, transformata in limita de varsta pe legea 263/2010.
Re: Modificare coeficient de corectie
Scris de: la pensie la data: 11/09/2021 9:47am
Pentru domnul Blaj
Dupa cum ati inteles din precizarea facuta de domnul Carp, caruia ii multumim, nu va incadrati in aceasta reglementare.
In privinta termenului de 45 zile de valabilitate ati inteles gresit. Acest termen este cel in care Parlamentulsau Guvernul trebuie sa faca modificata reglementarea legala pentruca in caz contrar reglementarea legala contestata la CCR este suspendata.
Re: Modificare coeficient de corectie
Scris de: Blaj Romeo la data: 11/10/2021 7:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Bună ziua
Mulțumesc mult pentru lămuririle pe care ați avut bunăvoința să le faceți
Cu stimă
Romeo Blaj
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1