Subiect "calcul cuantum pensie" Deschis de Karin la data: 11/10/2021 3:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul cuantum pensie
Scris de: Karin la data: 11/10/2021 3:30am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Am facut o simulare in programul de calcul al pensiei de pe platforma dumneavoastra pentru ca vreau sa depun dosarul la inceputul lunii decembrie 2021 pentru pensie anticipata partiala. Stiu ca nu se iau, inca, in calcul anii de facultate (1979-1984), de aceea nici nu i-am introdus. Am inteles ca se va tine cont de aceasta perioada la pensia pentru limita de varsta.
Am rugamintea sa verificati corectitudinea simularii si sa imi comunicati concluziile dumneavoastra.
Multumesc pentru ajutor si informatii!
Re: calcul cuantum pensie
Scris de: la pensie la data: 11/10/2021 8:35am
Am verificat datele introduse de dv in program si am constatat ca ati facut mai multe erori si anume :
1 Initial ati introdus data de incepere a activitatii anul 1979 si ati introdus codul F pe perioada facultatii. Probabil ati intentionat sa calculati pensia pentru limita de varsta. Atentie! Anul universitar incepe in data de 01 octombrie si se termina in 30 septembrie anul urmator, cu exceptia ultimului an in cazul cand angajarea se face inainte de 30 septembrie.
Ulterior dorind sa calculati pensia anticipata partiala ati modificat data de incepere a ctivitatii introducand anul 1984. Aceasta procedura este gresita pentruca in urma acestei modificari programul din precautie nu a eliminat punctajul aferent facultatii.
Pentru a elimina punctajul aferent facultatii reveniti la datele initiale introducand anul inceperii activitatii 1979 si stergeti codul "F" pe perioada facultatii. dupa care apasati pe butonul "continua".
Acelasi procedeu l-ati facut la data de incetarea activitatii. Initial ati introdus anul 2022, ati introdus trei luni in acest an apoi l-ati modificat in anul 2021 si programul a retinut datele pe aceste trei luni. Pentru a elimina punctajul aferent anului 2022 reveniti la datele initiale introducand anul incetarii activitatii 2022 si stergeti datele introduse in primele trei luni ale acestui an dupa care apasati butonul "continua"
3. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre octombrie 1987 - septembrie 1989 3 %
Intre octombrie 1989 - martie 1992 6 %
Dv nu ati introdus spor de vechime de 3% in anul 1988.
Daca depuneti dosarul la inceputul lunii decembrie si aveti un stagiu de cotizare de 37 ani si 2 luni pensia anticipata partiala va fi diminuata cu 1%, diminuare pe care trebuie sa o aplicati dv rezultatului dat de programul de calcul pensie.
Re: calcul cuantum pensie
Scris de: Karin la data: 11/10/2021 9:34am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru precizari!
Am sa fac corecturile sugerate.
Re: calcul cuantum pensie
Scris de: Karin la data: 11/10/2021 10:00am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am facut corecturile sugerate si am rugamintea, cand se poate, sa mai verificati simularea facuta pentru cazul meu.
Multumiri pentru rabdare, sfaturile extrem de utile si suport!
Re: calcul cuantum pensie
Scris de: la pensie la data: 11/11/2021 2:32am
Modificarile au fost facute corect.
Nu mai avem observatii.
Nu uitati de diminuarea cu 1 %.
Re: calcul cuantum pensie
Scris de: Karin la data: 11/11/2021 3:24am
Gen: f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru suport, sanatate si tot binele din lume!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1