Subiect "Perioada de somaj" Deschis de COTETIU MARCELA la data: 11/10/2021 7:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Perioada de somaj
Scris de: COTETIU MARCELA la data: 11/10/2021 7:10am
Gen:FEMININ
Data nasterii:29.05.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Perioada de somaj e considerata la stagiul de cotizare sau stagiul asimilat ?Multumesc !
Re: Perioada de somaj
Scris de: la pensie la data: 11/10/2021 8:52am
Pe perioada somajului, in care primiti indemnizatie de somaj, se plateste contributie de asigurari sociale (CAS) din fondul de somaj si aceasta perioada este luata in calculul stagiului de cotizare similar stagiului de cotizare lucrat.
Re: Perioada de somaj
Scris de: COTETIU MARCELA la data: 11/10/2021 9:02am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc ! Am incercat sa introduc pentru calcul pensie limita de varsta, am rugamintea daca se poate sa urmariti daca am introdus corect ! Multumesc anticipat !
Re: Perioada de somaj
Scris de: la pensie la data: 11/10/2021 9:50am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 20 august 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada studiilor universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.

Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1. Anul universitar incepe in data de 01 octombrie si se termina in 30 septembrie anul urmator, cu exceptia ultimului an in cazul cand angajarea se face inainte de 30 septembrie. Deci selectati codul "F" in perioada iulie - septembrie 1983.
2. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre ianuarie 1987 - decembrie 1988 3 %
Intre ianuarie 1989 - martie 1992 6 %
In perioada cand ati beneficiat de spor pentru orele de noapte cumulati cele doua sporuri.
In cateva luni ati selectat codul "N" fara sa introduceti salariu. In aceste luni programul ia in calcul salariul minim pe economie.
Nu am vazut in program perioada de somaj. In aceasta perioda selectati codul "L" si in loc de salariu introduceti indemnizatia de somaj primita.
Re: Perioada de somaj
Scris de: COTETIU MARCELA la data: 11/10/2021 10:00am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 20 august 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada studiilor universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Multumesc !
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.

Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1. Anul universitar incepe in data de 01 octombrie si se termina in 30 septembrie anul urmator, cu exceptia ultimului an in cazul cand angajarea se face inainte de 30 septembrie. Deci selectati codul "F" in perioada iulie - septembrie 1983.
2. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre ianuarie 1987 - decembrie 1988 3 %
Intre ianuarie 1989 - martie 1992 6 %
In perioada cand ati beneficiat de spor pentru orele de noapte cumulati cele doua sporuri.
In cateva luni ati selectat codul "N" fara sa introduceti salariu. In aceste luni programul ia in calcul salariul minim pe economie.
Nu am vazut in program perioada de somaj. In aceasta perioda selectati codul "L" si in loc de salariu introduceti indemnizatia de somaj primita.
Re: Perioada de somaj
Scris de: COTETIU MARCELA la data: 11/14/2021 10:22am
Gen:
Data nasterii:29.05.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Perioada somaj este intre 01.09.1997 si28.05.1998 dar nu este mentionata suma in carnetul de munca
Re: Perioada de somaj
Scris de: COTETIU MARCELA la data: 11/14/2021 10:32am
Gen:
Data nasterii:29.05.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am fost si beneficiar de drepturi cf.O.G.nr 22/1997 ,trebuie ceva adeverinta pentru suma incasata,nu este trecuta in carnet decat ca am beneficiat de ordonanta.Multumesc !
Re: Perioada de somaj
Scris de: la pensie la data: 11/15/2021 2:33pm
Daca in acea perioada ati beneficiat de indemnizatie de somaj platita de Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca cereti adeverinta de acolo pentru sumele primite pe perioada somajului.
Re: Perioada de somaj
Scris de: COTETIU MARCELA la data: 11/17/2021 7:54am
la pensie :
Daca in acea perioada ati beneficiat de indemnizatie de somaj platita de Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca cereti adeverinta de acolo pentru sumele primite pe perioada somajului.
Multumesc !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1