Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de dale g. la data: 11/12/2021 1:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: dale g. la data: 11/12/2021 1:40am
Gen:masculin
Data nasterii:19.03.1963
Stagiul de cotizare:30 ani și 3 luni
Alte date:Pe lângă stagiul de cotizare de mai sus, mai am 3 ani și 1 lună șomaj. Am deasemenea 1 an și 4 luni de stagiu militar obligatoriu.Din cei 30 de ani și 3 luni, am în grupa I 6 ani, 5 luni și 23 de zile. Iar în grupa a II a am 3 ani și 3 luni.
Intrebare: Când pot ieși la pensie la limită de vârstă? Dar anticipat? Dar anticipat cu penalități?
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/12/2021 3:18am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 19 martie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in grupa I si 3 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioadele de somaj si stagiu militar si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 5 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 6 ani lucrat in conditii speciale si 3 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in data de 19 martie 2024.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 19 martie 2023.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata nediminuata pentruca pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar. In prezent pentru aceasta pensie va lipsesc 4 ani si 11 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1