Subiect "Intrebare" Deschis de Stanica Romeo la data: 11/14/2021 2:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare
Scris de: Stanica Romeo la data: 11/14/2021 2:09am
Gen:M
Data nasterii:05.10.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In acest moment pot iesi la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare( am lucrat 7 ani in grupa II, castigati definitiv in instanta).Mai pot lucra in continuare, cumuland pensia cu salariul?
Va multumesc
Re: Intrebare
Scris de: GicaH la data: 11/14/2021 7:54am
Stanica Romeo :
Gen:M
Data nasterii:05.10.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In acest moment pot iesi la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare( am lucrat 7 ani in grupa II, castigati definitiv in instanta).Mai pot lucra in continuare, cumuland pensia cu salariul?
Va multumesc


Deocamdata, da. Nu s-a dat nici-o lege care sa interzică cumulul pensiei limită de vârstă cu salariul, nici la stat nici la privat.
Re: Intrebare
Scris de: Stanica Romeo la data: 11/14/2021 12:26pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc
Intrebare
Scris de: Stanica Romeo la data: 11/14/2021 12:37pm
Gen:M
Data nasterii: oct 1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Exista un termen legal in care o casa de pensii este obligata sa puna in aplicare Hotararea definitiva emisa de o Curte de apel, in interiorul caruia sa emita o noua Decizie de pensionare? Din ce am citit pe Net, unii au apelat la execuatare silita, altii au facut plangere penala.
Multumesc.
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 11/15/2021 10:00am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in data de 05 octombrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 4 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta, daca prin cumulare cu stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul lucrat in grupa de munca realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Beneficiarii pensiei pentru limita de varsta pot lucra cu contract de munca si sa cumuleze pensia cu salariu

A doua intrebare este neclara pentruca nu ati precizat ca actiunea in justitie a fost facuta impotriva casei de pensii si ca inainte de actiunea in justitie casa de pensii v-a respins o cerere de pensionare. Pentru raspunsul la a doua intrebare adresati-va avocatului dv care v-a reprezentat in actiunea in justitie.
Re: Intrebare
Scris de: Stanica Romeo la data: 11/15/2021 10:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc
Re: Intrebare
Scris de: Stanica Romeo la data: 12/12/2021 12:10pm
Gen:M
Data nasterii:05.10.1958
Stagiul de cotizare: 38 ani
Alte date:armata= 9 luni.facultate la zi= 5 ani.
Prezentare situatie actuala:
Buna seara
-In mai 2020 am primit decizia de pensionare nr.1, unde din 7 ani de grupa II, Casa de pensii a recunoscut 1 an
-Am cerut lamuriri de la Casa de pensii dar nu au raspuns.
-Am actionat in judecata Casa de pensii.
-Dupa aceasta actionare in judecata, am primit decizia de pensionare nr.2, in care s-a taiat si anul de grupa II acordat in decizia nr.1
-In urma procesului am castigat atat la Tribunal cat si la Curtea de apel (am Hotarare definitiva sosita recent la domiciliul meu).Hotararea obliga casa de pensii sa anuleze decizia de pensionare nr 2 si sa emita o alta Decizie care sa contina toti anii de grupa II, conform adeverintei depuse initial la dosarul de pensionare.
-Toata perioada cat a durat procesul, am lucrat la acelasi loc de munca( aprox 1,6 luni)

Intrebari:
Ce trebuie sa fac pentru a putea iesi la pensie la limita de varsta redusa?
Trebuie sa fac eu cerere?
Nu stiu ce am de facut in continuare.

Cu stima
Re: corectie
Scris de: Stanica Romeo la data: 12/12/2021 12:14pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Corectie:
1,6 se va citi 1 an si 6 luni.
Scuze.
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 12/13/2021 2:49am
In functie de procedura pe care o urmati trebuie sa vi se acorde pensie pentru limita de varsta de la data depunerii primului dosar de pensie sau de la data depunerii unei noi cereri.
Procedura pe care trebuie sa o urmati depinde continutul hotararii judecatoresti si de dovezile prezentate in instantele de judecata. Pentru a alege procedura corecta consultati avocatul care v-a reprezentat la Tribunal si la Curtea de apel.
Daca in instantele de judecata nu ati mai prezentat completari la adeverinta depusa initial si in hotararea definitiva este mentionata valabilitatea adeverintei depuse initial la dosarul de pensie atunci ar trebui vi se acorde pensie pentru limita de varsta de la data depunerii initiale a dosarului de pensie.
Re: Intrebare
Scris de: Stanica Romeo la data: 12/13/2021 8:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc
Intrebarea de fapt era: Astept acasa linistit sa-mi soseasca noua decizie de pensionare incluzand si cei 7 ani de grupa II? Sau trebuie sa fac eu cerere in acest sens?
Cu respect
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 12/13/2021 9:39am
Deoarece actiunea in justitie a fost indreptata impotriva Casei de pensii aceasta a primit Hotararea judecatoreasca asa cum ati primit-o si dv si deci ar trebui ca din oficiu sa revizuiasca decizia de pensionare si sa emita o decizie de pensie pentru limita de varsta.
Daca nu face aceasta in cca 2 luni puteti face o cerere in care le amintiti numarul hotararii judecatoresti fara a le transmite copie de pe aceasta.
Re: Intrebare
Scris de: Stanica Romeo la data: 01/11/2022 10:56am
Gen:M
Data nasterii:05.10.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna seara
Astazi 11.01.2022, am primit noua DECIZIE PRIVIND ACORDAREA PENSIEI PENTRU LIMITA DE VARSTA. ( in care s-a aplicat Decizia definitiva a Curtii de apel, prin care mi-au fost recunoscuti, 7 ani de grupa II). Pe Buletinul de calcul privind acordarea pensiei pentru limita de varsta , in partea dreapta de sus, scrie: Data punerii in plata 05.10.2021.Nu sunt sigur ce inseamna aceasta si poate i-mi explicati Dumneavostra. Sunteti un sprijin real pentru toti aceia dintre noi care suntem nedumeriti.
Va multumesc.
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 01/16/2022 9:43am
Inseamna ca incepand cu data de 05 octombrie 2021 vi se acorda pensia recalculata cu cei 7 ani de grupa de munca castigati in instanta si incepand cu luna februarie pensia platita va fi cea recalculata si veti primi si drepturile restante din urma de la data de 05 octombrie 2021.
Multumiri
Scris de: Stanica Romeo la data: 01/16/2022 10:58am
Gen:M
Data nasterii:05.10.1958
Stagiul de cotizare: 45 ani, conform Deciziei CPJ
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc, banuiam dar nu eram sigur.
Va multumesc si pentru raspunsurile la obiect primite pe parcursul acestor ani ce au tecut.
Toata stima.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1