Subiect "Cuantum pensie" Deschis de Sanda Bogdan la data: 11/22/2021 4:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cuantum pensie
Scris de: Sanda Bogdan la data: 11/22/2021 4:40am
Gen:F
Data nasterii:22.02.1964
Stagiul de cotizare: 36ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Mi s-a emis decizia de pensionare anticipata partial, cererea depunand-o in 22 septembrie, decizia avand data de 10 octombrie 2022 si ajungand prin posta la mine in 18 octombrie. Angajatorul mi-a emis decizia de desfacere a contractului de munca in 18 octombrie, cand am dus decizia dar a scris ca decide ca data de incetare a contractului sa fie 10 octombrie, data emiterii deciziei de pensionare, spunandu-mi ca se poate intocmi retroactiv. Va rog sa imi spuneti de cand mi se va pune in plata pensia efectiv. De asemenea ma intereseaza daca in ianuarie, aceasta pensie va creste cu procentele pe care le stabileste noul guvern si de asemenea va rog sa imi spuneti , daca pensia anticipata partial datorita penalizarii este sub 1600, beneficiez de cei 1200 care se dau cu denumirea de a 13a pensie ? Va multumesc si va doresc multa sanatate !
Re: Cuantum pensie
Scris de: la pensie la data: 11/22/2021 8:04am
Pensia anticipata partiala se pune in plata incepand cu data depunerii la Casa de pensii a dovezii de incetare a activitatii, in cazul dv 18 octombrie 2021. Deci nu este in avantajul dv ca decizia de incetare a activitatii sa fie datata retroactiv.
Pensia dv la fel cu toate pensiile in plata va beneficia de indexarea viitoare a valorii punctului de pensie.
Privitor la a 13-a pensie nu va putem face nicio precizare deoarece pana in prezent aceasta este doar o promisiune. Vom putea discuta numai dupa ce se va emite o reglementare legala in acest sens.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1