Subiect "calcul pensie" Deschis de Adyna la data: 11/25/2021 3:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Adyna la data: 11/25/2021 3:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am primit in sfarsit decizia de pensionare anticipata partial si am urmatoarea nelamurire nelamurire:am depus o adeverinta pentru perioada 1990-1995 de la locul de munca cu toate veniturile din acea perioada,iar in motivarea din decizie mentioneaza ca nu s-au valorificat salariile brute din acea adeverinta,fiindca nu fac obiectul art 165 din legea 263/201.Iar in lege la articolul 165 scrie ca se iau in calcul salariile brute dupa 01.ian.1991.Are vreo legatura ca este pensie anticipata partial,ori acea adeverinta este =0 ?

Multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/25/2021 5:50am
Precizarea din decizie nu se refera la art 165 alin (1) din legea pensiilor 263/2010, la care va referiti dv ci la alin (2).
In alin (1) se mentioneaza ca dupa 01 ianuarie 1991 se utilizeaza salarii brute, dar nu asa cum intelegeti dv ci la salariile la care nu s-a aplicat impozitul.
In alin (2) se mentioneaza ca la acest calcul se utilizeaza salariile tarifare inscrise in carnetul de munca si sporurile cu caracter permanent cum ar fi cel de vechime, de conditii de munca, pentru orele de noapte. Adica inainte de 01 aprilie 2001 nu se mai iau in calculul pensiei sporurile cu caracter nepermanent cum ar fi sporurile de acord, beneficii anuale sau prime ocazionale. Probabil in adeverinta dv erau mentionate astfel de sume.
Totusi dupa opinia noastra angajatorul nu a gresit deoarece se prevede ca incepand cu data de 01 septembrie 2023 sa intre in vigoare o noua lege a pensiilor care va recalcula toate pensiile si va lua in calcul aceste sporuri cu caracter nepermanent si in perioada inainte de aprilie 2001 daca se prezinta adeverinte cu acestea.
Re: calcul pensie
Scris de: Adyna la data: 11/25/2021 6:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Da,va multumesc,m-ati lamurit.Mai am doua intrebari:
1) valoarea punctajului mediu anual ramane constant de acum incolo?
2) nu am inteles cu ce afecteaza modificarea pensiei minime de 800 lei in 1000 lei actualele pensii.Si as vrea sa va dau exemplu concret:persoana care are acum in plata 970 lei pensie la limita de varsta.Daca aceasta pensie se majoreaza cu 10 %,asa cum au spus la TV,devine 1067,iar pensia minima va fi 1000 lei.De fapt nu inteleg care va fi algoritmul de calcul al unei pensii actuale,raportat atat la la pensia minima cat si la majorarea cu 10%.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/25/2021 9:37am
Daca pensia nu se recalculeaza prin modificarea legislatiei sau adaugarea de stagii de cotizare care nu au fost luate in calcul, punctajul mediu anual ramane constant iar pensia creste numai prin cresterea valorii punctului de pensie.
Influenta cresterii valorii punctului de pensie cu 10 % si cresterea pensiei minime de la 800 de lei la 1000 lei, preconizate a fi facute incepand cu 01 ianuarie 2022 este simpla, adica se procedeaza astfel :
- Se majoreaza toate pensiile cu 10 %.
- Se completeaza pana la 1000 de lei pensiile care dupa majorare sunt sub aceasta suma.
Exemplu :
- Pensia care acum este de 900 lei prin majorare devine 990 lei si se completeaza cu 10 lei pana la 1000 lei.
- Pensia care acum este de 970 lei prin majorare devine 1067 lei si fiind mai mare de 1000 lei nu se mai completeaza
Re: calcul pensie
Scris de: Adyna la data: 11/25/2021 12:59pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am terminat acum seria de intrebari la care mi-ati raspuns de fiecare data cu profesionalism si multa rabdare.Vreau,in final,sa va multumesc pentru explicatiile argumentate si sa va asigur ca va respect foarte mult pentru munca dvs.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/25/2021 1:01pm
Va multumim si ne bucuram ca am putut sa va ajutam.
Re: calcul pensie
Scris de: GicaH la data: 11/30/2021 4:06am
Adyna :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Da,va multumesc,m-ati lamurit.Mai am doua intrebari:
1) valoarea punctajului mediu anual ramane constant de acum incolo?
2) nu am inteles cu ce afecteaza modificarea pensiei minime de 800 lei in 1000 lei actualele pensii.Si as vrea sa va dau exemplu concret:persoana care are acum in plata 970 lei pensie la limita de varsta.Daca aceasta pensie se majoreaza cu 10 %,asa cum au spus la TV,devine 1067,iar pensia minima va fi 1000 lei.De fapt nu inteleg care va fi algoritmul de calcul al unei pensii actuale,raportat atat la la pensia minima cat si la majorarea cu 10%.
Problema este ca pensiile in cuantum, chiar completat de stat, de pana la 800 lei se majoreaza cu 200 lei deci cu minim 25%, iar cele de peste 800 lei se majoreaza cu 10%, deci o noua inechitate.
Cele care sunt aproape de 1000 lei, depasesc 1000 lei, cele de 800÷900 lei raman in zona pensiei minime de 1000 de lei....
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1